Ekologiczne rozwiązania

10 ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań dla każdego domu

Dzisiejsi właściciele domów są bardziej niż kiedykolwiek świadomi wymagań, jakie ich urządzenia, trawniki oraz potrzeby w zakresie ogrzewania i chłodzenia mają na ograniczoną podaż paliw kopalnych na naszej planecie. Podobnie stały wzrost kosztów tych paliw oznacza, że ​​ci właściciele domów często odczuwają koszt nieefektywnego zużycia energii w domu tam, gdzie jest to najbardziej bolesne: na ich kontach po opłaceniu miesięcznych rachunków za energię. Wielu właścicieli domów szuka sposobów, aby uczynić swoje domy bardziej przyjaznymi dla środowiska. Niezależnie od tego, czy wynika to z chęci ochrony środowiska, czy z chęci obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia, kroki są często takie same. Niektóre ekologiczne ulepszenia domu to małe, proste i niedrogie kroki. Inne wymagają więcej czasu, pieniędzy i wiedzy. Tutaj przyjrzymy się 10 popularnym wskazówkom dotyczącym wydajności w domu, które mogą pasować do prawie każdego budżetu. Chociaż najlepsza kombinacja dla potrzeb Twojego domu może się różnić, te opcje modernizacji domu obejmują szereg projektów i możliwości, które mogą oznaczać oszczędność energii i kosztów dla Ciebie i Twojej rodziny.

Poznaj słabe punkty energetyczne swojego domu

To wskazówka, której może przestrzegać prawie każdy właściciel domu, niezależnie od budżetu: przeprowadź audyt energetyczny domu. Audyt energetyczny domu to zasadniczo dokładna inspekcja domu, podczas której Ty (lub profesjonalny inspektor) bada się takie rzeczy, jak wycieki powietrza, miejsca, w których izolacja może zmniejszyć transfer energii z zewnątrz oraz sprawność urządzeń i instalacji elektrycznej. Profesjonalny audyt energetyczny, jeśli mieści się w Twoim budżecie, może obejmować zaawansowane technicznie oceny, takie jak obrazowanie termiczne i precyzyjny pomiar przepływu powietrza. Narzędzia te udoskonalają audyt, pomagając inspektorowi dokładnie określić, gdzie znajdują się słabe punkty energetyczne w Twoim domu i ile Cię one kosztują pod względem rachunków za ogrzewanie i chłodzenie. Audyt energetyczny domu to mądry pierwszy krok do uczynienia Twojego domu przyjaznym dla środowiska. Niezależnie od tego, czy zatrudniasz wykonawcę, czy robisz to samodzielnie, audyt pomoże Ci opracować skuteczny plan gry, który pozwoli Ci zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i zaoszczędzić pieniądze.

Kontroluj przepływ powietrza

Przepływ powietrza

Przeciągi wokół drzwi i okien mogą marnować ogromne ilości energii. Departament Energii Stanów Zjednoczonych szacuje, że około 20 procent energii używanej do ogrzewania lub chłodzenia przeciętnego domu dosłownie wymyka się przez drzwi lub okna. W przypadku starszego domu ze słabymi uszczelkami pod drzwiami lub starymi, źle dopasowanymi oknami koszty mogą być znacznie wyższe. Jeśli masz ograniczony budżet i chcesz znaleźć projekt, który znacząco wpłynie na rachunki za ogrzewanie i chłodzenie, kontrolowanie przepływu powietrza jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie.

Ciepłe lub chłodne powietrze przedostające się do lub z domu to nie jedyny problem z przepływem powietrza, który może kosztować energię. Powietrze przedostające się z chłodnego pomieszczenia, takiego jak piwnica, lub z ciepłego pomieszczenia do chłodniejszego, może powodować dodatkowe problemy. Drzwi wewnętrzne, niewłaściwie uszczelnione kanały, a nawet małe szczeliny wokół przełączników i gniazdek elektrycznych mogą prowadzić do wycieków powietrza zużywających energię. Koniecznie sprawdź również te obszary. Naprawa tych przecieków powietrza wymaga różnych technik i narzędzi. Uszczelnienie może uszczelnić szczeliny, których nie trzeba otwierać. Coś tak prostego jak łapacz przeciągów umieszczony pod drzwiami lub wzdłuż podstawy nieszczelnego okna może pomóc w kontrolowaniu przepływu powietrza przez te otwory.

Obserwuj okna

Szczelne okna

Jeśli pozwala na to Twój budżet, modernizacja okien do modeli lepiej uszczelnionych i lepiej izolowanych może przynieść ogromne korzyści w walce z wysokimi kosztami energii. Energooszczędne okna zazwyczaj wykorzystują szereg funkcji do oddzielania klimatyzowanego powietrza w domu od powietrza zewnętrznego. Twój budżet może pozwolić na zainstalowanie okien wielopłaszczyznowych, w których przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem izolacyjnym, takim jak argon. Izolowanie okien w ten sposób poprawia ich współczynnik U, czyli miarę tego, jak dobrze okna zapobiegają ucieczce ciepła. Niższa liczba współczynnika U oznacza bardziej wydajne okno.

Szkło w tych wydajnych oknach jest często przyciemniane lub pokrywane materiałem do szklenia, który zmniejsza ilość energii słonecznej wpuszczanej do domu. To nie tylko ogranicza olśnienie, ale także poprawia współczynnik przyrostu ciepła słonecznego (SHGC) przez okna, który jest miarą tego, jak okna zapobiegają wzrostowi temperatury w domu przez światło słoneczne Podobnie jak w przypadku współczynnika U, niższa wartość SHGC oznacza bardziej wydajne okno.

Często łączone są technologie wielowarstwowe i przyciemniane lub przeszklone, aby wyprodukować niestandardowe okna, które spełniają określone potrzeby izolacyjne danego domu. Jeśli Twój budżet nie pozostawia miejsca na najwyższy poziom wydajnych okien, coś tak prostego, jak wybór okien z niemetalowymi ramami (metal przepuszcza ciepło przez ścianę) może przynieść pewne oszczędności przy bardziej rozsądnych kosztach.

Odblask

Wpływ słońca na zużycie energii w domu nie kończy się na oknach. Jeśli mieszkasz w domu, który nagrzewa się zbyt mocno w ciepłe, słoneczne miesiące, izolacja odblaskowa może być oszczędnym ulepszeniem, aby umieścić wysoko na liście rzeczy do zrobienia.

Izolacja odblaskowa służy do kontrolowania promieniowania słonecznego, energii słonecznej wytwarzającej ciepło, która przechodzi przez dach i ściany, aby ogrzać powietrze w domu. Niektóre rodzaje izolacji odblaskowej mogą zapobiegać niepożądanemu przepływowi powietrza do wnętrza, podczas gdy inne po prostu odbijają energię słoneczną od wnętrza (stąd etykieta „odblaskowa”). Izolacja odblaskowa jest często cieńszym materiałem niż izolacja termiczna, która zapobiega ucieczce ciepła z domu. Zwykle składa się z odblaskowego materiału, takiego jak aluminium, przyklejonego do cienkiego drewna lub innego rodzaju podłoża. Zwykle jest stosowany wraz z izolacją termiczną w ramach kompleksowego projektu: Połączenie tego typu izolacji z opcjami opisanymi w poniższej sekcji może zapewnić całoroczną ochronę przed temperaturą zewnętrzną.

Podstawy izolacji

Dmuchane wypełnienie i sztywne arkusze izolacji zapewniają świadomym energetycznie właścicielom domów szereg korzyści. Materiały te zapobiegają przenoszeniu ciepła, które może zachodzić przez materiały budowlane, takie jak drewno, płyty gipsowo-kartonowe i mur. Mogą być instalowane jako zapory powietrzne, zapobiegając przepływowi powietrza wewnątrz ścian i przeciągom kradnącym energię na strychach i w pustkach. Zapewniają też jedne z najłatwiejszych projektów „zrób to sam”, aby poprawić ekologiczność Twojego domu.

Instalacja izolacji może być tak prosta, jak rozwinięcie maty z włókna szklanego między krokwiami na strychu lub słupkami w niewykończonej ścianie garażu. Pokrycie dmuchanego wypełnienia arkuszami lżejszej izolacji może być skutecznym sposobem na zaizolowanie przestrzeni czołowej nad głową. Zastosowanie bariery odblaskowej jako zewnętrznej powłoki od wewnętrznej strony ściany lub dachu zwiększa skuteczność izolacji bez znaczącego nakładu czasu i kosztów na instalację. Bardziej złożone instalacje, takie jak wdmuchiwanie celulozy w przestrzeń między słupkami gotowej ściany, wymagają bardziej specjalistycznego sprzętu i najlepiej pozostawić je wykonawcom.

Niezależnie od tego, czy samodzielnie instalujesz izolację, czy też zatrudniasz kogoś do tego, rozsądnie jest wziąć pod uwagę wartość R wybranej izolacji podczas planowania projektu. Wartość R jest miarą zdolności izolacyjnej produktu izolacyjnego. Im wyższa wartość R, tym mniej energii przepływa przez materiał.

Uprawiaj trawnik o niewielkim wpływie na środowisko

Kosiarka do trawy

Pomyśl przez chwilę o energii, która trafia do typowego domowego podwórka. Paliwa kopalne zasilają kosiarki do trawy i wykaszarki sznurkowe, powodując szkodliwe emisje. Nawozy używane do uprawy bujnych zielonych trawników i obfitych ogrodów przedostają się do wód gruntowych, tworząc problem zanieczyszczenia, który może wpływać na jakość wody pitnej. A źle zarządzany deszcz może prowadzić do przelewania się ścieków i powodzi.

Jednym z najłatwiejszych i najbardziej opłacalnych sposobów uprawy ekologicznego trawnika jest użycie rodzimych roślin jako okrywy, a nie nasion trawy w workach. Spróbuj zmienić swój krajobraz, tak aby oprawić mały trawnik z rabatami rodzimych kwiatów, zamiast uprawiać trawnik wystarczająco duży na boisko do piłki nożnej. Zmniejszone zapotrzebowanie rodzimych roślin na wodę i nawozy zmniejszy ilość chemikaliów uwalnianych do środowiska, oszczędzając zarówno wodę gruntową, jak i budżet przeznaczony na pielęgnację trawnika.

Mając mniejszą ilość trawy, możesz przejść z kosiarki zasilanej gazem na model elektryczny lub ręczny, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach paliwa i emisji. Inteligentne, przyjazne dla środowiska kształtowanie krajobrazu może mieć również pozytywny wpływ na zużycie energii w Twoim domu. Umieszczając strategicznie zacienione drzewa, możesz chronić swój dom przed nadmiernym ogrzewaniem słonecznym w słoneczne dni.

Wykorzystaj przepuszczalną kostkę brukową

Przepuszczalna kostka brukowa

Niekontrolowany spływ deszczu może spowodować poważne problemy dla środowiska Twojej społeczności. Nieprzepuszczalne powierzchnie, takie jak dachy, ulice i podjazdy, nie pozwalają glebie na wchłanianie wody deszczowej. Zamiast tego woda jest kierowana przez często starzejące się kanały ściekowe i przepusty, a następnie zrzucana do lokalnych dróg wodnych, które ewoluowały, aby pomieścić znacznie mniejsze ilości wody podczas deszczu. W rezultacie erozja spowodowana nadmiernym spływem niszczy lokalne strumienie i rzeki, a nisko położone społeczności stają się bardziej podatne na powodzie. Jako właściciel domu możesz znacząco wpłynąć na problem spływu w Twojej społeczności. Przepuszczalny chodnik umożliwia przenikanie wody deszczowej do leżącej poniżej gleby. Gleba następnie uwalnia wodę do lokalnych strumieni w określonym tempie, filtrując ją i zapobiegając powodziom, które powstają, gdy zbyt duża ilość wody uderzy w strumień na raz.

Niektóre przepuszczalne materiały nawierzchniowe można wylewać jak beton, podczas gdy inne to modułowe cegły lub płytki, które można ułożyć w atrakcyjne wzory. Rodzaj materiału, który wybierzesz, zależy od ilości i rodzaju użytkowania, które zobaczysz, a także od Twojego gustu i budżetu. Patio wyłożone kafelkami może być projektem weekendowym w Twoim zasięgu, a wymianę asfaltowego podjazdu na poprzedni najlepiej zostawić profesjonalnemu wykonawcy. Tak czy inaczej, ukończysz projekt z satysfakcją, wiedząc, że grunt pod swoją nieruchomość został oddany do bardzo ważnego użytku publicznego.

Woda

Woda z kranu

Niektóre szacunki sugerują, że woda do ogrzewania odpowiada za mniej więcej jedną trzecią zużycia energii w domu. Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, czy starasz się, aby obecny dom był bardziej przyjazny dla środowiska, poprawa wydajności podgrzewacza wody może być skuteczną inwestycją.

Zrozum jednak jedną rzecz: ten rodzaj remontu domu może być kosztownym przedsięwzięciem. Bezzbiornikowe podgrzewacze wody, które podgrzewają wodę w razie potrzeby, zamiast przechowywać ją w izolowanej komorze, to jedne z najbardziej wydajnych dostępnych podgrzewaczy. Jednak mogą kosztować dwa do pięciu razy więcej niż tradycyjny podgrzewacz wody w zbiorniku, a zainstalowanie go w istniejącym domu może wymagać kosztownych ulepszeń. Mimo to, jeśli chcesz bardzo wydajnego podgrzewacza wody i możesz sobie na to pozwolić, bezzbiornikowy podgrzewacz wody jest dobrym rozwiązaniem.

Właściciele domów z mniejszym budżetem mogą zaoszczędzić na kosztach energii do ogrzewania wody na inne sposoby. Na początek upewnij się, że podgrzewacz wody ma odpowiedni rozmiar dla Twojego domu. Podczas gdy zbyt mały podgrzewacz może nie spełniać twoich potrzeb, zbyt duży podgrzewacz wody będzie marnował energię. Sprawdź First Hour Rating (FHR) grzejnika, miarę jego zdolności do wytwarzania wody w sytuacjach dużego zapotrzebowania, aby dowiedzieć się, jak dobrze spełnia on Twoje potrzeby. Inną miarą do rozważenia jest współczynnik energii nagrzewnicy (EF). Ten standardowy pomiar pozwala zorientować się, jak wydajna jest jedna nagrzewnica w porównaniu z inną. Im wyższa EF, tym bardziej wydajny grzejnik.

Czas jest wszystkim

Klepsydra

Wyobraź sobie osobistego asystenta, który upewnia się, że masz ciepłą wodę na poranny prysznic, ogrzewa lub chłodzi Twój dom do idealnej temperatury pod koniec każdego dnia i monitoruje koszt energii, aby mieć pewność, że używasz tylko pożerające moc urządzenia, gdy gaz i elektryczność są najtańsze, poza szczytem. Dzięki nowej generacji „inteligentnych” termostatów ten poziom kontroli jest coraz bardziej dostępny dla właścicieli domów dysponujących wiedzą techniczną.

Termostaty stały się czymś więcej niż tylko przełącznikami aktywowanymi temperaturą do systemów ogrzewania i chłodzenia. Wiele modeli może teraz monitorować takie czynniki, jak zużycie energii przez poszczególne urządzenia, koszt energii o określonej porze dnia i funkcjonalność urządzeń. Niektóre z bardziej zaawansowanych modeli są w stanie skontaktować się z Tobą przez e-mail, jeśli coś pójdzie nie tak z urządzeniem, i można je dostosować z komputera biurowego lub urządzenia mobilnego.

Te termostaty mogą uruchamiać urządzenia, gdy jest to najtańsze. A gdy nikogo nie ma w domu, mogą łatwo wyłączyć energochłonne urządzenia, takie jak podgrzewacze wody, i zaprogramować je na czas ponownego uruchomienia, aby wieczorem zapewnić ciepłą wodę. Ten poziom kontroli ma jednak swoją cenę. Inteligentne termostaty są znacznie droższe niż ich odpowiedniki ze starszymi technologiami, a zainstalowanie ich w domu może wymagać aktualizacji łącza szerokopasmowego lub telefonicznego, aby umożliwić prawidłową komunikację urządzeń. Ale korzyści mogą być znaczące: bez względu na to, jak wydajne są Twoje urządzenia, możesz zaoszczędzić jeszcze więcej energii dzięki precyzyjnemu, natychmiastowemu poziomowi kontroli.

Wydajność pracy

Energooszczędne pralki

Sprzęt AGD to narzędzia. I jak każde narzędzie, Twoja pralka, suszarka, podgrzewacz wody i zmywarka w końcu się zużyją i trzeba będzie je wymienić. Fakt posiadania domu jest również wielką szansą: kiedy zużywa się duże urządzenie, niektóre inteligentne zakupy mogą prowadzić do znacznych oszczędności energii dzięki wydajnemu nowemu modelowi. Pierwszym krokiem do zakupu energooszczędnego urządzenia jest nauczenie się, w jaki sposób mierzy się wydajność tego urządzenia. Wiedza o tym, co oznaczają oceny urządzenia, może pomóc w inteligentniejszych i szybszych zakupach.

Podobnie upewnij się, że wiesz, jakiego rozmiaru urządzenie potrzebujesz. Zakup zbyt małego klimatyzatora doprowadzi do upalnego lata i stale działającego urządzenia. Jednak zbyt duży klimatyzator może nie usuwać odpowiednio wilgoci z domu i będzie marnował energię podczas pracy.

Po znalezieniu nowego urządzenia sprawdź, czy istnieją sposoby na oszczędzenie energii dzięki lepszej instalacji. Czy można przenieść podgrzewacz wody, aby skrócić długość rur ciepłej wody? Czy Twoje kanały klimatyzacyjne są odpowiednio uszczelnione i izolowane? Nadszedł czas, aby zająć się tymi problemami i zmaksymalizować oszczędności energii. Nowe, wydajne urządzenia nie zawsze są tanie. Jednak ocena Twoich potrzeb i zbadanie dostępnych opcji może pomóc w znalezieniu równowagi między ceną a wydajnością, która poprawi ekologiczność Twojego domu, niezależnie od budżetu.