przygotowanie domu na zimę, przygotowania zimowe, zima, śnieg, oblodzenie, mostki termiczne
Jak przygotować dom na zimę
To pora roku, kiedy zamieniasz T-shirty na wełniane swetry, grabie do liści na łopaty do śniegu, a klimatyzację na huczący ogień. Pierwsze opady śniegu są ekscytujące, a święta są tuż za rogiem. Ale podczas gdy Twoje dzieci mają wizje cukrowych śliwek tańczących w ich głowach, ty wyobrażasz sobie niebotyczne rachunki za ogrzewanie, pękanie rur wodociągowych i inne spustoszenie w Twoim domu przez spadające temperatury. Jako właściciele domów często mamy do czynienia z trudniejszą rzeczywistością zmieniających się pór roku. Obfite opady śniegu to nie tylko dzień wolny od szkoły czy pracy; może to również oznaczać przeciążony piec, awarię zasilania, a nawet pęknięcie rur. I nie zapominajmy o rosnących kosztach energii.
Chociaż nie zawsze możemy przewidzieć, co się stanie z roku na rok, możemy podjąć kilka środków ostrożności, aby spędzić mniej czasu na sprzątaniu bałaganu spowodowanego pogodą i martwieniu się o rachunki za media, a więcej czasu na budowanie ramp dla sanek w podwórko.
Większość zimowych przygotowań do domu można przeprowadzić w jeden dedykowany weekend. Nie musisz też wydawać dużo pieniędzy; po prostu musisz być mądry. Tutaj przyjrzymy się kilku sposobom uporządkowania pewnych rzeczy na najchłodniejszy okres.
Okna
Czy wiesz, że około jedna trzecia ciepła traconego w domu przedostaje się na zewnątrz przez drzwi i okna? To ogromna ilość. Nieefektywne ogrzewanie i izolacja mogą podnieść rachunki za prąd i gaz w tym samym czasie, gdy oszczędzasz, żeby sobie pozwolić na prezenty świąteczne.
Okna muszą po prostu mieć luki wokół siebie. Uszczelnienie wokół krawędzi zużywa się lub pęka z czasem wraz ze zmieniającymi się temperaturami i osiadaniem. Po pewnym czasie te szczeliny i pęknięcia mogą wypuścić gorące powietrze i zimne powietrze (lub odwrotnie w okresie letnim). Użyj wodoodpornego uszczelnienia lub uszczelnienia pogodowego, aby zablokować szczeliny i utrzymać ciepło wewnątrz, gdzie być powinno.
Aby zapewnić dodatkową ochronę przed utratą ciepła, rozważ inwestycję w okna burzowe, które są tymczasowe i można je łatwo zainstalować na istniejących oknach. Okna burzowe mogą zmniejszyć straty ciepła od 25 do 50 procent. Jeśli okna burzowe nie mieszczą się w budżecie, weź zestaw izolatora okien, plastikową folię, która zakrywa okna, aby pomóc zmniejszyć przenikanie ciepła. Rysowanie ciężkich zasłon na przesuwanych szklanych drzwiach może również pomóc utrzymać ciepło w domu.
Na koniec zdejmij ekrany na zimę i przechowuj je w bezpiecznym miejscu, takim jak garaż, szopa lub strych. Przechowywanie ich chroni je przed szkodliwym zimnem i wiatrem (i krnąbrnymi śnieżkami).
Okna nie są jedynymi winowajcami marnowania energii. Sprawdź szczeliny wokół drzwi i otworów wentylacyjnych, które prowadzą na zewnątrz. Nawet gniazda ścienne i oprawy oświetleniowe mogą wysysać ciepło z nie uszczelnionych lub odpowiednio izolowanych. Możesz łatwo zidentyfikować wycieki powietrza, chodząc po domu z zapalonym kadzidłem w wietrzny dzień - dmuchający dym wskazuje na niechciane wycieki.
Kwiaty i rośliny
Podobnie jak niedźwiedzie i szopy hibernują zimą, większość roślin przechodzi w stan uśpienia podczas chłodniejszych miesięcy. Większość roślin do wzrostu potrzebuje światła słonecznego, ciepła i wody - trzech rzeczy zwykle brakuje zimą - więc przestają rosnąć i odpoczywają przez kilka miesięcy. W tym czasie też możesz zrobić sobie przerwę, ale zanim zamienisz grabie do liści na łopatę do śniegu, przygotuj swoje rośliny.
Postaraj się jeszcze raz dobrze podlać rośliny zewnętrzne późną jesienią, przed pierwszym silnym zamarznięciem. Możesz również zastosować wolno działający nawóz do drzew i krzewów, który będzie kontynuował karmienie roślin przez zimowe miesiące. W przypadku bylin i cebul należy odciąć wszelkie martwe części nadziemne, aby upewnić się, że cała energia rośliny jest przeznaczona na budowanie silnych korzeni. Aby zapobiec zamarzaniu korzeni i cebul, jesienią dodaj izolacyjną warstwę ściółki.
Rośliny w pojemnikach są najbardziej wrażliwe zimą, ponieważ doniczki wykonują robotę, izolując korzenie roślin. Przenieś rośliny doniczkowe w miejsce osłonięte przed wiatrem i śniegiem, takie jak garaż lub szopa. Owiń pojemniki materiałem izolacyjnym, takim jak pianka, słoma lub ścinki roślin zimozielonych. Możesz również zastosować spray antyprzezroczysty (roztwór chemiczny, który pomaga zmniejszyć utratę wilgoci, gdy powietrze jest suche, ograniczając parowanie wody z liści rośliny). Zwiąż razem wiecznie zielone gałęzie, aby nie odrywały się od zimna i wiatru. Przycinaj słabe gałęzie na drzewach wiszących nad Twoim domem lub podjazdem, aby nie pękły pod ciężarem śniegu lub siłą wiatru i nie spowodowały uszkodzeń.
Wskazówki dotyczące przygotowania domu do zimy
Chcesz przejść przez zimę bez nadmiernej utraty ciepła i niepotrzebnie zawyżonych opłat za ogrzewanie? Sprawdź swój dom na długo przed pierwszymi przymrozkami. Sprawdź swój piec, kanały, komin i rury pod kątem wycieków, pęknięć lub uszkodzonych części. Wykonuj wszelkie czynności konserwacyjne lub energooszczędne, takie jak izolowanie rur, zamiatanie komina lub wymiana filtra w piecu. Jednocześnie należy zabezpieczyć klimatyzator, zakrywając go plandeką i spuszczając wodę z podłączonych rur.
Aby nie dopuścić do ucieczki cennego ciepła przez pęknięcia, przymocuj zamki do spodów drzwi. Możesz również użyć korka przeciwwiatrowego (zwanego również wężem przeciągowym lub osłoną przeciwwiatrową), długiej rurki z tkaniny wypełnionej ryżem lub fasolą lub nadmuchiwanej torebki, która blokuje szczelinę pod drzwiami.
Późna jesień to dobry czas na wymianę baterii w czujnikach czadu i dymu. Wiele pożarów i przypadków zatrucia tlenkiem węgla zdarza się zimą, ponieważ ludzie częściej używają swoich pieców i innych źródeł ciepła. Innym łatwym rozwiązaniem jest przestawienie przełącznika na wentylatory sufitowe w domu. Uruchomienie ich w odwrotnej kolejności spycha ciepło w dół do pomieszczenia, zamiast wyciągać je w górę. Tylko nie zapomnij zmienić ich z powrotem na wiosnę! Wreszcie, upewnij się, że masz pod ręką narzędzia zimowe. Wyciągnij tę łopatę lub odśnieżarkę, skrobaczkę do lodu, drewno na opał i sól kamienną. Będziesz szczęśliwy, że będziesz je mieć pod ręką, gdy otworzysz drzwi a tam na metr śniegu.