Ściana z kamienia

Jak zbudować kamienną ścianę / mur

Poza słowem pisanym budowanie z kamienia jest jedną z najstarszych i najtrwalszych sztuk ludzkiej kultury. W Wielkiej Brytanii istnieją kamienne mury - wciąż stojące - pochodzące z 3500 roku p.n.e. Obecnie istnieją znacznie prostsze, tańsze i szybsze sposoby definiowania naszych przestrzeni zewnętrznych, ale żaden z nich nie ma dokładnego charakteru ani wyglądu kamiennej ściany. Dlatego nadal ich cenimy, niezależnie od tego, czy mieszkamy w środku miasta, czy na farmie. Najprostsze składniki - kamień, grawitacja, pomysłowość - nadal stanowią dla niektórych z nas najdoskonalsze rozwiązanie.

Nie popełnić błędu. Jeśli zdecydujesz się budować w ten sposób, angażujesz się w całkiem niezły projekt. Kamień nie jest ani lekki do noszenia, ani łatwy do zniesienia dla portfela, a podczas budowy ściany siła mózgu zaangażowana w grę może być tak samo ważna jak mięśnie, które będziesz wykorzystywać. Wystarczy pomyśleć o kamiennych ścianach, które od dziesięcioleci były częścią krajobrazu Nowej Anglii, lub o kilometrach murów stojących w Wielkiej Brytanii od setek lat ... i o tym, jak Twoje mogą nadal stać za wieki.

W tym artykule omówimy dostępne opcje - i decyzje, które należy podjąć - dotyczące kwestii jaką jest budowa kamiennej ściany , a także narzędzia i materiały, których będziesz potrzebować. Skoncentrujemy się przede wszystkim na technice suchego kamienia, chociaż obecnie prawie każdy projekt budowlany z kamienia wymaga przynajmniej odrobiny betonu. Ściany z zaprawą murarską, które są konstruowane przez nałożenie pasty budowlanej między kamienie jako utrwalacz, to inna ważna opcja tutaj i są one bardzo popularne, ale skupimy się głównie na tym pierwszym: ściany z suchego kamienia polegają prawie całkowicie na grawitacji. Zachowują swój trwały kształt, dzięki czemu poprawne zbudowanie wymaga więcej pracy. Jednak wiele szczegółów dotyczy obu projektów.

Decyzje, które należy podjąć

Kamienna ściana

Po pierwsze, czy zamierzasz to zrobić całkowicie sam? Zakładamy, że tak, ale wiele informacji zawartych w tym artykule okaże się pomocnych, gdy pogodzisz się ze swoim projektem i ustalisz szczegóły, nawet jeśli planujesz skorzystać z pomocy. Koszt transportu kamienia na miejsce projektu jest jednym z głównych czynników, do tego stopnia, że ​​opłacany wykonawca może być najmniejszym z kosztów twojego projektu: nawet krótki mur może kosztować kilka tysięcy samych kamieni, w zależności od tego jak je pozyskujesz. Jednak jako wielbiciel majsterkowania prawdopodobnie już o tym myślałeś - a także o czasie potrzebnym na budowę. Nawet najbardziej utalentowani murarze z kamienia suchego spodziewają się, że dziennie zbudują tylko około 3 metrów ściany!

Ważne jest, aby upewnić się, że wybrałeś właściwą stronę dla swojej ściany: oczywiście są kwestie dotyczące stref i licencji, ale jest też kwestia sąsiadów. Jeśli chcesz wznieść granicę między swoją ziemią a ziemią innej osoby, nie chcesz budować bezpośrednio na tej granicy, chyba że zgodziłeś się podzielić odpowiedzialność za wynik końcowy. Ściany powinny być budowane z lokalnego kamienia, zarówno ze względów estetycznych, jak i transportowych - oczywiście - ale także ze względu na warunki atmosferyczne, których można się spodziewać z biegiem czasu.

Podobnie, będziesz chciał sprawdzić samą ziemię: to drzewo będzie kiedyś ogromne, z korzeniami, których nie widać. Nawet najbardziej subtelne nachylenie będzie miało ogromny wpływ na sposób, w jaki ściana zmienia się w czasie. Grawitacja jest najważniejszym składnikiem każdej konstrukcji z kamienia, a niezależnie od tego, czy ściana jest zaprawiona, czy z suchego kamienia, będziesz polegać na tej kluczowej sile natury, aby zapewnić, że twoja ściana będzie spełniać swoją rolę przez długi, długi czas. Mówi się, że takie kamienne ściany są w ciągłym ruchu, co oznacza, że ​​sposób, w jaki teraz budujesz ścianę, wyznacza kierunek, w którym będzie podążał przez resztę swojego istnienia.

Kwestia doboru kamienia

Kamienny mur

W przypadku ściany z suchego kamienia, lokalny kamień powinien być z twardego, płaskiego kamienia, takiego jak łupek. Jeśli to możliwe, chcesz mieć długie kąty - czyli płaskie powierzchnie - więc szukaj kamienia, który naturalnie ma te kształty, aby zapewnić wytrzymałość i trwałość gotowego projektu. Najgorszym wyborem jest skała magmowa, czy to znajdująca się w ziemi, czy w wodzie, ponieważ jej formacja tworzy kształty, które będą działać przeciwko tobie w budowaniu ścian.

Ponieważ skały osadowe są wciskane przez czas i grawitację do tej samej użytecznej konfiguracji, co wspomniane wyżej twarde kamienie, są one również dobrym wyborem. W rzeczywistości stosunkowo łagodniejszy charakter skał metamorficznych i osadowych może być dobrą rzeczą, ponieważ prawdopodobnie będziesz musiał trochę zająć się kamieniarstwem, aby wszystko do siebie pasowało. Pamiętaj, że „miękki” to termin względny: ściany i konstrukcje wykonane z piaskowca i wapienia - obie skały osadowe - mogą przetrwać tysiące lat!

To tylko kwestia rozważenia lokalnych warunków: duży wiatr z zakurzonej równiny może z czasem zetrzeć wapień, podczas gdy bardziej lotny klimat pełen zamarznięć i roztopów działa lepiej w przypadku miękkich kamieni, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że pęknąć i zmienić kształt. Oczywiście, większa część budowy ściany polega na uwzględnieniu tych sił i zmian, a świadomość tych czynników zaczyna się od samego początku.

Twój projekt

Projekt muru

Po wybraniu i oczyszczeniu całego terenu, biorąc pod uwagę grawitację w dół i problemy z drenażem na samym gruncie, możesz rozpocząć tworzenie planu. Niezależnie od tego, czy jest to zaprawa murarska, czy kamienna, ważne jest, aby dokładnie określić, czego chcesz: jak długa będzie ściana, jak gruba, jak będą działać rogi i bramy i tak dalej.

Bądź wymagający. Duża część projektu będzie polegała na zapewnieniu stabilności Twoich decyzji; na przykład, co by było, gdyby Twoja lina pionowa nie była naprężona i zakrzywiona na wietrze? Możesz skończyć budując coś, co myślisz, że jest prostą linią, i skończyć z dziwnie zakrzywioną ścianą, która ostatecznie się rozerwie. Z drugiej strony, jeśli chcesz mieć zakrzywioną ścianę, pomyśl o ułożeniu węża ogrodowego lub podobnie grubej liny, aby zaplanować rów, który pomieści Twój pierwszy rząd kamienia, a następnie wbuduj kształt w ścianę podczas pracy.

Planując, pamiętaj o kilku praktycznych zasadach: Po pierwsze, istnieje ogromna różnica między ścianami wyższymi niż 0,9 metra a ścianami krótszymi. Podczas gdy podstawa krótszej ściany powinna być równa jej wysokości, wszystko, co jest wyższe niż 0,9 metra, wymaga dodatkowych 20 centymetrów szerokości na każdą stopę wysokości. Dlatego ściana o wysokości 0,9 metra ma podstawę 0,9 metra, ale ściana o wysokości 2,1 metra wymaga podstawy nie mniejszej niż 1,4 metra.

Atrakcyjność kamiennych murów polega na ich trwałości: połowa zadania polega na pamiętaniu o tym. Na przykład im wyższa ściana, tym głębiej należy ją zatopić. W przypadku czegokolwiek wyższego niż poziom talii, powinieneś wykopać rów co najmniej 61 centymetrów - lub głębiej, w zależności od linii mrozu dla twojego regionu. Formowanie się szronu i rozmrażanie spowoduje, że ściana będzie się przesuwać w górę iw dół, ale jeśli twoja sucha ściana skalna zostanie wbita w ziemię, wilgoć może przejść przez małe otwory w twojej konstrukcji. Z drugiej strony, w przypadku krótszej ściany wystarczy martwić się o to, że zatopi się na 20 centymetrów lub coś koło tego: Grawitacja zrobi resztę.

Materiały i przygotowanie

Kamienie do budowy

Masz już ustalony plan i nie możesz się doczekać zbudowania nowej ściany. Upewnij się, że masz przygotowane wszystkie wymagane elementy:

  1. Kamień - oblicz całkowitą objętość jako dwukrotność wysokości razy długość, bez względu na to, jakiej techniki użyjesz, ale pamiętaj, że będziesz używać kamieni o wielu różnych rozmiarach, a sama ściana osiądzie w czasie, co oznacza to nie jest tak proste, jak spojrzenie na tę sumę.
  2. Taczka do przenoszenia kamieni (i mieszania zaprawy, jeśli chcesz)
  3. Łomy lub inne narzędzia do manewrowania cięższymi kamieniami
  4. Ciężkie buty, rękawice i gogle
  5. Coś do wykopania rowu i dłuto do rozwiązywania drobnych problemów z kamieniem
  6. Stawki - dwie paliki na każdy metr długości ściany, o kilka cali wyższe niż gotowy projekt
  7. Sznurek - co najmniej dwukrotność długości ściany.
  8. Elementy opcjonalne: poziom linii, poziom murarski, młoty murarskie
Zdefiniuj swój rów, przybijając kołki wzdłuż zewnętrznej krawędzi obszaru roboczego, kładąc dwa kołki na każdy metr długości projektu. Upewnij się, że są znacznie wyższe niż ostateczna wysokość ściany, ponieważ będziesz ponownie wiązać swoją żyłkę, gdy ściana się buduje. Gdy kołki spadną, przywiąż do nich sznurek na wysokości około stopy, aby rozpocząć, upewniając się, że jest napięty.

Stopka

Ładny mur kamienny

Po wykopaniu rowu połóż kamienie w „stopce”. W zależności od głębokości potrzebnej do wykopu, pierwsza warstwa, a nawet kolejne warstwy mogą znajdować się całkowicie poniżej poziomu gruntu. Używaj najcięższych i najbrzydszych kamieni, ponieważ możesz zakopać dziwne końce i kąty w ziemi, nie martwiąc się, że dotkną czegokolwiek innego. Połóż je w odległości kilku centymetrów, aby ułatwić drenaż - możesz wypełnić te przestrzenie mniejszymi kamieniami - i jeśli to możliwe, spróbuj utworzyć płytki kształt litery V wzdłuż środka (punkt środkowy między każdym bokiem ściany, biegnący przez całą długość konstrukcji). Spowoduje to utworzenie systemu podparcia na kolejnych poziomach (zwanych również „torami” lub „stopniami”), gdzie wyższe kamienie napierają na siebie z dwóch zewnętrznych stron ściany.

Pamiętaj, że grawitacja ciągnie prosto w dół. To zasada nr 1 do zapamiętania, ponieważ dzięki niej fizyka całej sprawy ma większy sens. Zaczynasz od poziomej podstawy, a każdy kolejny tor, na którym kładziesz się na niej, będzie ciągnięty prosto w dół, co pozwoli utrzymać ścianę w określonym przez Ciebie kształcie, miejmy nadzieję, przez bardzo długi czas.

Jeśli budujesz ścianę z zaprawą murarską, ten pierwszy poziom jest w całości wylewany betonem, a także pręty zbrojeniowe - pręty stalowe zbrojone - wysokość gotowego projektu, posadzone w odstępach sześciu stóp. kamienny mur mógłby również skorzystać z betonu, w zależności od tego, czy chcesz trochę zaszkodzić swojemu stanowisku purysty ze względu na zrównoważony fundament - w takim przypadku zrezygnujesz ze zbrojenia.

Nad ziemią

Ściana murowana kamieniem

Podnieś swoje linie prowadzące do wysokości pierwszego rzędu - lub warstwy - która powinna być mniej więcej średnim rozmiarem twoich najgrubszych, największych kamieni. Zatrzymaj najbardziej atrakcyjne, jednolite kamienie na szczycie ściany, ale ważniejsze jest, aby najpierw pozbyć się najcięższych kamieni, aby nie trzeba było ich później podnosić, nawet jeśli są piękne. Ułóż je w równoległych liniach wzdłuż obu zewnętrznych krawędzi rowu, a następnie wypełnij środkowe przestrzenie mniej idealnymi kamieniami - jeśli możesz, spróbuj zachować wewnętrzne nachylenie V, szczególnie tutaj na początku.

Szukasz płaskiej powierzchni zewnętrznej, a także - co ważniejsze - zachowania płaskości górnej części dla przyszłych kamieni. Jeśli wybrałeś technikę suchego kamienia, oczywiście dokonałeś już pewnych wyborów estetycznych, więc zwróć uwagę na pionową zewnętrzną stronę („twarz”), o ile nie uzyskasz żadnych dziwnych efektów grawitacyjnych kamienie wystają zbyt daleko w dziwnych miejscach. Tak czy inaczej, będziesz chciał dążyć do wyrównania każdego kursu.

Podczas pracy upewnij się, że kamienie są jak najbardziej równe i stabilne. Zawsze lepiej jest strącić chybotliwy kawałek z kamienia - lub wykopać wiór w tym pod spodem - niż wbijać je mniejszymi kamieniami lub klinami. Zachowaj je na wnętrze ściany, ponieważ kamyk, który wpychasz, aby rozwiązać chwilowy problem, jest pierwszą rzeczą, która wypadnie, gdy odejdziesz. (A kiedy już wypełnisz pierwszy kurs tak dobrze, jak potrafisz, w przypadku murowanej ściany i tak pokryjesz cały tor). Jeśli masz kamień, który byłby świetny, z wyjątkiem jednej funkcji lub problemu, który ci daje najlepszym sposobem na jej oddzielenie jest zdobycie punktów wokół tego kłopotliwego wędzidła (pół cala lub mniej) za pomocą dłuta, zanim spróbujesz wybić, jeśli odpadnie.

Wreszcie, co 1,8 metra będziesz potrzebować kamienia „krawatowego”, który kładziesz raczej poprzecznie niż wzdłuż równoległych boków. To dosłownie wiąże ścianę ze sobą, naciskając w dół na kamienie poniżej w sposób, który łączy oba boki w jedną ścianę, a kamienie wiążące stają się ważniejsze, gdy budujesz w górę. Dwie doskonałe połówki ściany, bez względu na to, jak sprytnie wypełnisz środek, nie są tym, do czego zmierzasz - kamienie do wiązania są kluczem do siły i wytrzymałości ściany.

Rzeczy biegną własnym biegiem

Okno w domu

W przypadku kolejnych kursów po prostu przesuń linie pomocnicze w górę i postępuj tak, jak ustawiłeś na poprzednich warstwach - używając tej samej techniki. Umieść kamienie do krawata w tych samych odstępach czasu, wykorzystaj niedoskonałości niższego poziomu, aby stworzyć bardziej płaską powierzchnię do następnego dania i nie zapomnij zwrócić uwagi na linie prowadzące. Pamiętaj: jeśli warto to robić, warto to robić dobrze.

Jedynym nowym elementem, teraz, gdy budujesz poza stopką i pierwszym biegiem, jest to, że musisz uważać na budowanie pionowych otworów w konstrukcji ściany. Szczeliny między kamieniami na torze nazywane są „stawami”, a połączenia, które łączą się w górę, nazywane są „biegami”. Nie chcesz ich - nawet jeśli jesteś świadomy swoich krawatów, są zabójcami - więc pamiętaj, aby przestrzegać tej prostej zasady, gdy budujesz w górę:

Przykryj duży kamień dwoma mniejszymi na następnym poziomie, a jeśli to możliwe, zawsze używaj większych kamieni, aby pokryć jak najwięcej fug. Oczywiście przestrzegaj tej zasady na ścianach zewnętrznych, ale pamiętaj o tym również w przypadku kamieni wewnętrznych. Bieg, który przechodzi przez środek ściany to zły pomysł - może pociągnąć w dół całe sekcje.

Wielkie wykończenie

Ściana z piaskowca

W przypadku narożników, krawędzi i blatu szukasz jak największej fizycznej jednorodności. Weź pod uwagę rogi i końce najważniejszych kamieni „wiążących”, ponieważ są one najbardziej odsłonięte i łączą całość. Powinny siedzieć prostopadle do samej ściany, podobnie jak inne kamienie do wiązania, jednocześnie trzymając mniejsze elementy wewnętrzne w środku, gdy się osiadają. Ściana z zaprawą murarską szczególnie liczy się w ten sposób na łącznikach narożnych / końcowych, ponieważ cała konstrukcja jest utrzymywana razem przez składniki poza grawitacją.

Górne kamienie nazywane są „kamieniami szczytowymi” i generalnie powinny być tak długie, płaskie i jednolite, jak tylko można znaleźć i utrzymywać w trakcie procesu budowy, do rozsądnej wagi. Oczywiście nie chcesz się zranić, ale nie chcesz też powodować nierównomiernych obciążeń u szczytu ściany. Z drugiej strony, ponieważ nie musisz martwić się o wstrzymywanie kolejnych kursów, na tym poziomie również będziesz się dobrze bawić.

Na zakończenie należy również zauważyć, że - podobnie jak w przypadku każdego projektu zrób to sam - utrzymanie jest czynnikiem. Projektując i pracując nad trwałością, starając się zbudować coś, co będzie trwać wiecznie, należy zwracać uwagę na zmiany zachodzące w czasie. Grawitacja działa wolniej, niż możemy zobaczyć, co oznacza, że ​​pojawienie się problemów może zająć trochę czasu.

Ale wspaniałą rzeczą w budowaniu czegoś takiego własnymi rękami jest to, że naprawy są o wiele prostsze. Jeśli na jakiejś części ściany pojawiają się problemy, już wiesz, jak je naprawić - i już ćwiczyłeś na taką okazję. W końcu sposób, w jaki wybrałeś swoją ścianę, sprawia, że ​​i tak jest to bardzo proste. Ściana z zaprawą murarską z pęknięciami potrzebuje tylko zaprawy, a ściana z suchego kamienia? Proste, jak układanie jednego kamienia na drugim.

W kamiennym murze jest coś, co wywołuje ponadczasowe, solidne wrażenie: w końcu to już mniej więcej tak dawna architektura. Niezależnie od tego, czy jest to pierwsza rzecz, którą widzą Twoi goście, subtelny element na podwórku, czy idealne wykończenie angielskiego ogrodu, projekty z kamienia nie mogą pomóc, ale składają się na bogate znaczenie i historię.