malowanie wnętrz, wałki malarskie, pędzle malarskie, remont, malowanie mieszkania, domu
Malowanie wnętrz
Malowanie wnętrz daje dużo korzyści dla Twojego domu. Aby całkowicie zmienić wygląd i styl pomieszczenia, nie można pomylić się z farbą. Niezależnie od tego, czy zmieniasz wygląd wykończenia, czy całkowicie zmieniasz dominujący kolor, farba ma natychmiastowy i znaczący efekt. W tym artykule opiszemy: malowanie ścian, malowanie listew wykończeniowych, listew przypodłogowych i boazerii, okien, drzwi, okiennic, szafek kuchennych, podłóg, tekstur, szablonów. W jaki sposób malować poszczególne elementy wnętrz (techniki i metody), na co uważać i na co szczególnie zwracać uwagę. Wszystko to po to, aby ułatwić Ci malowanie powierzchni wewnątrz domu / mieszkania.
Malowanie ścian
Wnętrze Twojego domu to więcej niż cztery ściany. Jednak ściany są prawdopodobnie największymi i najczęściej spotykanymi powierzchniami, z którymi możesz się spotkać podczas wykonywania szybkich napraw w domu. Możesz radykalnie zmienić wygląd wnętrza, po prostu dodając trochę farby do jednej lub wszystkich ścian w pomieszczeniu.
Pomaluj całą ścianę przed zrobieniem przerwy, aby pomalowane fragmenty nie straciły mokrych krawędzi. Następnie cofnij się, sprawdź ścianę i zakryj wszystkie pominięte miejsca lub smugi. To, czy malujesz sekcjami od góry do dołu, czy z boku na bok, zależy od Ciebie. Ale jeśli używasz przedłużki na rolce, wygodniejsze może być rozpoczęcie od jednego wysokiego rogu i przejście przez cały pokój z serią gotowych zygzakowatych wzorów. W ten sposób nie będziesz musiał ciągle zmieniać uchwytu wałka, tak jak w przypadku malowania fragmentami od sufitu do podłogi. Jeśli jesteś praworęczny, zacznij od lewego rogu pokoju; jeśli jesteś leworęczny, zacznij w prawym rogu pokoju.
Malowanie sufitów i ciasnych miejsc
Możesz pomyśleć, że największy wpływ będzie miało to, jak dobrze pomalujesz ściany w pokoju, ale ważne jest, aby zachować ostrożność podczas malowania innych obszarów w pomieszczeniu, takich jak sufity. Poniższe wskazówki dotyczą malowania sufitów, a także wąskich miejsc w pomieszczeniu.
Sufity
Podczas malowania sufitu należy zawsze utrzymywać mokrą krawędź, aby uniknąć tworzenia linii i bruzd. Jeśli używasz szybkoschnącej farby, być może będziesz musiał pracować szybciej, niż się spodziewałeś i bez przerwy. Szybkość i łatwość można osiągnąć, używając przedłużacza, dzięki czemu można malować z podłogi zamiast z drabiny, którą trzeba przesuwać po pokoju. Wiele uchwytów rolek jest przystosowanych do wkręcanego przedłużenia, które można kupić w sklepie z farbami, ale warto sprawdzić, czy gwintowany koniec rączki miotły lub mopa będzie działał.
Ciasne miejsca
Prawdopodobnie nie będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca, aby użyć techniki zygzaka (patrz Malowanie ścian) nad i pod oknami oraz nad drzwiami. Zamiast tego po prostu rozprowadź farbę poziomo. W przypadku obszarów, które są węższe niż standardowy wałek użyj 10 centymetrowego wałka lub pędzla. (Najlepszy jest mały wałek, ponieważ zapewnia takie samo wykończenie powierzchni jak reszta ściany). Pędzle nakładają farbę mniej równomiernie i mają tendencję do pozostawiania śladów.
Malowanie listew wykończeniowych, listew przypodłogowych i boazerii
Nawet wśród doświadczonych malarzy istnieje szeroka różnica zdań co do tego, czy malować elementy drewniane, takie jak wykończenia, listwy przypodłogowe i boazerie, przed czy po malowaniu ścian. Sprowadza się to do osobistych preferencji. Argumentem za malowaniem stolarki w pierwszej kolejności jest to, że wszelkie zabłąkane krople lub odpryski, które znajdą się na ścianie, wystarczy tylko wytrzeć, a nie usunąć, ponieważ ściana i tak otrzyma nową warstwę farby. Jeśli najpierw pozbędziesz się powolnej, szczegółowej pracy, poczujesz się tak, jakbyś leciał dokładnie, gdy nadejdzie czas, aby wypełnić duże, płaskie obszary. Z drugiej strony wałki zawsze emitują drobny pył farby do pomieszczenia. Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, część z nich trafi na stolarkę.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pomalować stolarkę jako pierwszą, czy ostatnią, sprawdź ją pod kątem wad i wykonaj niezbędne naprawy, zanim przystąpisz do malowania. Jeśli będziesz malować na już błyszczącej stolarce, najpierw lekko ją przeszlifuj papierem ściernym lub wełną stalową, aby poprawić przyczepność. Lub pomaluj go połyskiem.
Malowanie listew wykończeniowych
Jeśli używasz tylko jednego koloru i jednego wykończenia na wszystkich powierzchniach, możesz pomalować listwę, gdy dojdziesz do niej w trakcie malowania ścian. Oczywiście, jeśli używasz tej techniki, będziesz musiał naprzemiennie używać pędzla i wałka, ale nie powinno to być trudne w pokojach, które mają tylko kilka okien i jedne drzwi. Jeśli zdecydujesz się najpierw pomalować listwę, zamaskuj ją taśmą maskującą lub taśmą malarską podczas malowania sufitu i ścian.
Malowanie listew przypodłogowych
Aby pomalować górę listwy przypodłogowej, pomaluj od góry pięcioma lub sześcioma krótkimi pociągnięciami, a następnie wygładź je jednym, długim, gładkim pociągnięciem. Następnie, używając tarczy malarskiej lub cienkiego kawałka tektury jako ruchomej maskownicy, wytnij wzdłuż podłogi. Następnie możesz wypełnić niepomalowaną przestrzeń między długimi pociągnięciami pędzla. Maluj tylko nieduży kawałek listwy przypodłogowej na raz. Sprawdź powierzchnię pod kątem kropli, odprysków i zachodzących na siebie krawędzi i natychmiast je wyczyść. Nie czekaj, aż cała listwa przypodłogowa zostanie pomalowana lub wady lakieru będą już ustawione.
Malowanie boazerii
Malowanie boazerii wymaga podobnego podejścia jak w przypadku listew przypodłogowych. Wytnij wzdłuż górnej i dolnej krawędzi, gdzie boazeria styka się ze ścianą i podłogą, tak jak w przypadku listwy przypodłogowej. Następnie pomaluj wcięte panele i listwę wokół nich. Farba ma tendencję do zbierania się w rogach tych paneli, więc pociągnięcia pędzlem powinny być skierowane w stronę środka panelu. Na podniesionych powierzchniach wokół i między panelami, pracuj od góry do dołu i używaj ruchów w górę i w dół na pionach oraz w przód i w tył na poziomych.
Malowanie okien
Ogólnie rzecz biorąc, malowanie okien przebiega szybciej, jeśli kupisz 5 cm pędzel, lekko nachylony w dół, aby ułatwić dostanie się do narożników 90 stopni i ciasnych przestrzeni. Aby pomalować okna z drewnianą ramą, najpierw podnieś dolne skrzydło więcej niż do połowy wysokości i opuść górne, aż jego dolna szyna znajdzie się kilka cm poniżej dolnego skrzydła. Pomaluj dolną listwę górnego skrzydła i podnieś ramiaki tak daleko, jak to możliwe. Pomaluj wszystkie powierzchnie dolnego skrzydła oprócz górnej krawędzi. Odwróć położenie skrzydeł: górne skrzydło do 3 cm od ramy okna, dolne skrzydło do 3 cm od parapetu. Następnie pomaluj wcześniej zasłonięte powierzchnie górnego skrzydła oraz górne krawędzie obu skrzydeł.
Nie maluj jeszcze drewnianych ościeży, w których skrzydła przesuwają się w górę i w dół. Zamiast tego pomaluj ramę okna, pracując od góry do dołu, łącznie z parapetem. Gdy farba na skrzydłach wyschnie w dotyku, przesuń je obie w dół do oporu. Pomaluj odsłonięte ościeżnice. Pozostaw farbę do wyschnięcia, podnieś oba skrzydła do końca i pomaluj dolne ościeżnice. Aby skrzydła nie wbijały się w ościeżnice, malować tylko tyle farby, ile potrzeba do pokrycia starej powłoki. Poczekaj, aż farba wyschnie, a następnie nasmaruj kanały parafiną lub silikonowym sprayem.
Malowanie drzwi
Drzwi zlicowane - te o gładkich, płaskich powierzchniach - można łatwo pomalować pędzlem lub wałkiem, ale drzwi z panelami wpuszczanymi mogą być trudne. Bez względu na rodzaj drzwi, pomaluj całe drzwi bez zatrzymywania się. W przeciwnym razie mogą pojawić się ślady okrążeń. Zanim zaczniesz, zdejmij klamki, płytki za nimi i płytkę zatrzaskową na krawędzi drzwi.
W przypadku ozdobnych drzwi zacznij od pomalowania wstawek u góry drzwi. Podobnie jak w przypadku boazerii, pomaluj wszystkie panele i listwy wokół nich. Następnie zejdź od góry do dołu, malując górną, środkową i dolną (poziomą) szynę pociągnięciami w przód iw tył. Następnie pomaluj pionowe ramiaki (boki) pociągnięciami w górę iw dół. Jeśli malujesz obie strony drzwi, powtórz tę procedurę. Jeśli malujesz tylko jedną stronę, pomaluj górną krawędź drzwi cienką warstwą. Z biegiem czasu na górnej krawędzi może osadzać się farba, powodując przywieranie drzwi. Na koniec pomaluj krawędź zawiasu i krawędź zatrzasku drzwi.
Malowanie okiennic
Najlepszym sposobem malowania okiennic, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, jest ich spryskanie farbą w puszce lub natryskiem hydrodynamicznym. Ale ponieważ nie zawsze jest to możliwe, nadal można uzyskać wysokiej jakości wykończenie starych okiennic za pomocą pędzla.
Zdejmij okiennice i zeskrob, przeszlifuj i wyczyść je w razie potrzeby. Następnie, jeśli można je zawiesić na otwartej belce stropowej - na przykład w garażu - można pomalować obie strony jednocześnie. W przeciwnym razie ustaw okiennice pionowo lub połóż je na podłodze, aby pomalować jedną stronę na raz. Trzymaj pędzel po suchej stronie. Zbyt mokry pędzel spowoduje zacieki i kapanie oraz, jeśli żaluzje są regulowane, problemy z przywieraniem. Najpierw pomaluj stronę okna rolety.
Na regulowanych okiennicach umieść drewnianą zapałkę lub mały drewniany klin między drążkiem regulacyjnym a jednym lub dwoma jego klamrami, aby trzymać pręt z dala od żaluzji. Najpierw pomaluj żaluzje pędzlem o średnicy 1,5 lub 2,5 cm. Następnie pomaluj ramę 5-centymetrowym pędzlem. Pozostaw krawędzie rolety na koniec, aby móc okresowo odwracać roletę, aby sprawdzić, czy nie ma pominięć. Jeśli znajdziesz, wygładź je prawie suchym pędzelkiem, zanim zaschną. Gdy przód wyschnie, pomaluj go.
Malowanie szafek kuchennych
Planując remont, możesz ulec pokusie, aby wyrwać wszystkie szafki w kuchni i zacząć od zera. Jednak tak drastyczne działanie może nie być konieczne. Malowanie szafek może całkowicie odmienić wygląd Twojej kuchni i dać staremu pomieszczeniu nowe życie. Malowanie szafek będzie łatwiejsze, jeśli najpierw usuniesz wszystkie przeszkody, w tym półki, szuflady, uchwyty, klamki, gałki i zatrzaski. Jeśli zawiasy na drzwiach mają kołki, które można łatwo wyjąć, zdejmuj drzwi do momentu pomalowania wnętrza szafy i szafki oraz powierzchni.
Najtrudniejszą częścią szaf malarskich jest dotarcie do trudno dostępnych powierzchni wewnętrznych. Rozważ skrócenie uchwytów pędzli, aby ułatwić sobie zadanie. Pomaluj wewnętrzne tylne ściany; wewnątrz góry; boczne ściany; oraz dna, blaty i krawędzie półek. Następnie pomaluj wszystkie zewnętrzne powierzchnie, zaczynając od góry do dołu. Jeśli drzwi są nadal na miejscu, otwórz je i pomaluj wewnętrzne powierzchnie. Następnie zamknij je częściowo i pomaluj na zewnątrz. Na koniec postaw szuflady na gazetach i pomaluj tylko ich fronty. Nie maluj zewnętrznych boków ani dna szuflad.
Malowanie podłóg
Niegdyś zarezerwowana dla werand, farba coraz częściej pojawia się na drewnianych podłogach, szczególnie w domach letniskowych. Gdy wszystko jest przygotowane, możesz zrobić małą podłogę w zaledwie kilka godzin. Techniki malowania podłóg są takie same, jak przy malowaniu innych dużych płaskich powierzchni. Pamiętaj, aby usunąć wszelkie ślady wosku i lekko przeszlifować podłogę, aby nadać jej szorstkość powierzchni, poprawiając przyczepność farby. Możesz użyć zwykłej farby do werandy i tarasu, ale wybór kolorów może być ograniczony. Możesz również użyć dobrej jakości emalii na bazie oleju. W obu przypadkach nałóż dwie do czterech warstw przezroczystego poliuretanu, aby zabezpieczyć lakierowane wykończenie.
Najpierw usuń wszystkie meble z tego obszaru i za pomocą pędzla wytnij farbę wokół listew przypodłogowych. Następnie do reszty podłogi można użyć szerokiego pędzla ściennego lub wałka o średnim włosiu. Jeśli użyjesz przedłużki na rolce, będziesz w stanie wykonać pracę na stojąco. Pomaluj sobie wyjście z pokoju. Na większości podłóg drewnianych należy zaplanować nałożenie co najmniej dwóch warstw farby, a następnie dwóch, trzech lub czterech warstw poliuretanu. Przed ponownym wejściem do pomieszczenia pozwól każdej warstwie wyschnąć do absolutnej twardości i zakładaj buty na gumowych podeszwach do ostatniej warstwy, aby uniknąć uszkodzenia lub blizn na powierzchni.
Malowanie podłóg murowanych jest łatwiejsze, szybsze, tańsze i bardziej powszechne niż malowanie podłóg drewnianych. Wilgoć jest główną przyczyną problemów z malowaniem murów. Większość murów jest porowata, a woda, która przez nie przepływa, naciska na farbę, powodując odpadanie małych cząstek. Ponadto zasadowość w murze wpływa na przyczepność niektórych farb, a w innych działa na pigmenty. Farba przeznaczona do powierzchni murowanych może wytrzymać szorstką obróbkę.
Istnieje wiele farb do na bazie lateksu, które mają zalety łatwej aplikacji i łatwego czyszczenia. Można je stosować w wilgotnych warunkach bez problemów z przyczepnością. Farby na bazie cementu są często stosowane na uprzednio niepomalowanym betonie, gdzie problemem jest wilgoć pod niskim ciśnieniem. Farby epoksydowe są często nakładane tam, gdzie potrzebne jest twarde wykończenie odporne na wilgoć i chemikalia. Upewnij się tylko, że używana farba jest zgodna z każdą istniejącą farbą i typem muru, który będziesz pokrywać. Sprzedawca farb może pomóc w doborze odpowiedniej powłoki.
Zanim przejdziesz do malowania, napraw i załataj wszystkie pęknięcia i dziury, a następnie pozwól związkom łat na pełne utwardzenie. Następnie, zakładając gumowe rękawiczki i okulary, użyj 10-procentowego roztworu kwasu solnego, aby usunąć wykwity, białawy proszek, który pojawia się w plamach na betonie. Zetrzyj roztwór, pozostaw obszar do wyschnięcia, dokładnie wypłucz i pozwól mu ponownie wyschnąć. Umyj całą podłogę silnym detergentem lub odtłuszczaczem do betonu. Następnie, gdy podłoga jest już sucha i tuż przed malowaniem, należy ją odkurzyć, aby pozbyć się resztek brudu.
Na większości podłóg murowanych można malować za pomocą wałka z długim włosiem wyposażonym w przedłużkę, dzięki czemu można malować na stojąco, ale do bardzo szorstkich powierzchni może być potrzebny pędzel. W zależności od stanu powierzchni i rodzaju używanej farby może być konieczne nałożenie drugiej warstwy. Jeśli tak, przeczytaj etykietę na puszce z farbą, aby dowiedzieć się, jak długo należy czekać między warstwami.
Malowanie struktur
Co możesz zrobić, jeśli masz ścianę z wadami tak poważnymi, że zwykła farba ich nie zakryje? A co, jeśli chcesz mieć powierzchnię bardziej przyjemną w dotyku? A może chcesz spróbować nieregularnego kształtu lub sztukaterii. W każdym z nich malowanie tekstur jest dobrym rozwiązaniem.
Farby zaprojektowane specjalnie do nakładania struktur / tekstur są tak grube, jak ciasto naleśnikowe lub mokry tynk. Niektóre są szorstkie, a inne nie. Wszystkie są idealne do wadliwych powierzchni i do tworzenia rustykalnego wyglądu. Nadal należy zmyć powierzchnię, zeskrobać łuszczącą się farbę i załatać większe dziury, ale nie trzeba wygładzać powierzchni. Farby strukturalne maskują większość skaz powierzchni.
Farbę strukturalną bez granulek można nakładać specjalnymi wałkami teksturującymi, szerokim pędzlem, pędzlem z pianki uretanowej, a nawet kielnią. Niezależnie od używanego narzędzia, rozprowadź farbę na powierzchni o grubości około 15 mm. Podobnie jak w przypadku zwykłej farby ściennej, pracuj z sekcjami o powierzchni około metra kwadratowego.
Utwórz projekt powierzchni w jednej sekcji na raz. Wałek teksturujący z długim włosiem zapewni jednolity efekt prążkowany na całej powierzchni. Podobne, ale mniej regularne tepowanie można uzyskać za pomocą szczotki piankowej. Nałóż farbę, a następnie przesuń powierzchnię płaskim pędzlem, wklepując farbę, aby utworzyć małe szczyty i doliny.
Po nałożeniu farby na ścianę możesz użyć mniej konwencjonalnych narzędzi do teksturowania, takich jak zmięty papier woskowany lub duża gąbka. Za pomocą grubego pędzla możesz tworzyć koła lub zawirowania na farbie. Utrzymuj jednolitą grubość i teksturę z jednej sekcji do drugiej, zachodząc na ich granice podczas przechodzenia. Do nakładania farby o ziarnistej fakturze na sufity należy kupić specjalny wałek z długim włosiem lub pędzel z włosiem syntetycznym. Instrukcje na puszce wyjaśniają, jak nakładać farbę.
Malowanie pasków
Możesz malować paski na ścianach lub meblach za pomocą kilku prostych technik. W przypadku średnio szerokich pasów o wymiarach od 2 do 10 lub więcej centymetrów użyj poziomicy, aby narysować dwie równoległe linie na ścianie. Podążaj za liniami za pomocą taśmy maskującej, ostrożnie dociskając taśmę kciukiem lub miską łyżką, aby farba nie przesiąkła pod jej krawędziami. Za pomocą pędzla do przycinania pomaluj między liniami taśmy maskującej. Poczekaj, aż farba ledwo wyschnie w dotyku, a następnie powoli odklej taśmę od ściany.
Szereg cienkich, równoległych pasków można pomalować jednocześnie, używając specjalnej taśmy do malowania pasów wyścigowych na samochodach, dostępnej w sklepach motoryzacyjnych. Taśma ma szerokość 3 cm, ale na całej długości ma do ośmiu odklejanych pasków 15 mm. Ponownie użyj poziomu, aby utworzyć linię prostą. Postępuj zgodnie z linią za pomocą taśmy w paski. Następnie zdejmij z rolki tyle zdejmowanych pasków, ile chcesz, automatycznie odsłaniając to, co wkrótce stanie się paskami.
Ponieważ masz tutaj do czynienia z większą liczbą krawędzi taśmy niż wcześniej, wróć ponownie do taśmy, ostrożnie dociskając wszystkie krawędzie, aby farba nie przesiąkła pod nimi. Na koniec, pracując suchym pędzlem, pomaluj taśmę. (Do delikatnych prac najlepiej nadaje się pędzelek 1,5 centymetrowy). Pozostaw farbę do wyschnięcia w dotyku, a następnie powoli zdejmij taśmę.
Szablony do malowania
Szablony są jedną z najstarszych i najłatwiejszych technik malarstwa dekoracyjnego. Użyj go do tworzenia granic różnych wzorów na ścianach, sufitach, podłogach oraz wokół okien i drzwi. Wzorniki wyglądają jak rewers strony w książce do kolorowania, ze spacjami, w których zwykle znajdowałby się wzór. Mniej więcej rozmiar arkusza papieru do pisania szablonu wielokrotnego użytku są wykonane z cienkiego plastiku lub ciężkiego papieru. Są dostępne w sklepach z artykułami artystycznymi lub detalicznych sklepach z farbami.
Możesz także tworzyć własne szablony. Użyj cienkiego kartonu - tektura koszulowa jest w porządku. Naszkicuj projekt, przenieś go na kalkę kreślarską i wytnij nożyczkami lub nożem. Ułóż wzór na kawałku tektury nieco większym niż sam wzór, obrysuj go, a następnie wytnij.
Aby przenieść projekt na ścianę, przyklej szablon taśmą we wszystkich czterech rogach. Użyj specjalnego pędzla do szablonów - zwykle okrągłego, ale płaskiego na włosiu - aby nanieść farbę lateksową lub alkidową na wycięcie. Wlej farbę do starego spodka lub formy do ciasta. Zanurz lekko pędzel w farbie, a następnie delikatnie zanurz go na papierze siarczanowym, aby usunąć nadmiar farby. Powinieneś pracować prawie suchym pędzlem. Nie rysuj farby na szablonie. Jeśli to zrobisz, wcisniesz farbę pod jej krawędzie. Zamiast tego użyj lekkich ruchów w górę i w dół. Pozostaw farbę do wyschnięcia w dotyku, powoli odklej szablon od ściany i przejdź do następnego obszaru.
Jeśli chcesz tworzyć obramowanie za pomocą tego samego wzoru w kółko, warto kupić lub zrobić dodatkowe szablony, aby móc kontynuować pracę na innych obszarach, gdy farba wysycha na pierwszych. Jeśli szablon wymaga dwóch lub więcej kolorów, pomaluj tylko jednym kolorem na raz i pozwól, aby pierwszy wysechł przed dodaniem drugiego. Plastikowe gotowe szablony nadają się do prania i wielokrotnego użytku. Te wykonane z ciężkiego papieru lub kartonu wytrzymają jednak tylko tak długo, zanim farba nasyci włókna i osłabi szablon. Kiedy tak się stanie, kup lub wykonaj nowe, aby szablon pozostawał płasko na ścianie podczas malowania.
Sprzątanie po malowaniu
Jednym z najważniejszych aspektów udanego malowania jest utrzymanie czystości podczas pracy. Ważne jest również, aby wyczyścić sprzęt zaraz po zakończeniu i wytrzeć wszelkie odpryski lub krople, gdy tylko się pojawią. Oto kilka wskazówek dotyczących utrzymywania czystości podczas malowania.
Minimalizacja kapania i odprysków
Nawet jeśli już wykonałeś odcięcie w pomieszczeniu, unikaj uderzania wałkiem o ściany podczas malowania sufitu lub w sufit podczas malowania ścian, nawet jeśli używasz tej samej farby na obu powierzchniach. Wałek może pozostawić widoczny grzbiet farby przy każdym dotknięciu sufitu lub ściany.
Bez względu na to, jak wolno i równomiernie przesuniesz wałek po powierzchni, będzie on emitował delikatny strumień farby. Noś szalik lub czapkę (niedrogie czapki dla malarzy są dostępne w sklepach z farbami) i upewnij się, że podłoga i meble są pokryte ściereczkami. Płócienne szmatki są najlepsze, ponieważ są trwałe, można je prać i nadają się do wielokrotnego użytku. Plastikowe chusteczki są jednak znacznie tańsze, a jeśli przyklejasz je taśmą, aby się nie ślizgały, równie skuteczne.
Jeśli zdecydujesz się nie maskować okien, drzwi i stolarki, zminimalizuj ryzyko odprysków, używając osłony malarskiej, domowej roboty lub zakupionej u sprzedawcy farb. Osłony kupione w sklepie są dostępne w kilku rozmiarach i materiałach (plastik lub aluminium). Osłony zrób to sam mogą być wykonane z cienkiego kartonu lub listew starej żaluzji weneckiej. Osłona farby działa jak ruchomy maskujący. Trzymając tarczę jedną ręką, umieść ją prostopadle do malowanej powierzchni. Następnie drugą ręką nałóż farbę. Osłony malarskie są idealne do malowania ram okiennych, ponieważ mogą być używane do ochrony szkła przed farbą, eliminując potrzebę późniejszego zeskrobywania zaschniętej farby.
Ponieważ niektóre odpryski i wycieki są nieuniknione, podczas korzystania z farb lateksowych należy mieć pod ręką wilgotną gąbkę i wiadro z wodą. Jeśli używasz farby rozcieńczonej rozpuszczalnikiem, trzymaj trochę rozcieńczalnika i zapas szmat w pobliżu, aby wytrzeć odpryski i krople, zanim wyschną i utworzą nierówności.
Czyszczenie szyb, odprysków i kropli
Najlepszą porą na usunięcie kropli i odprysków farby jest jeszcze mokra i łatwa do wytarcia. Jeśli je przegapisz, możesz je później wyczyścić przy dodatkowym wysiłku.
Jeśli użyłeś taśmy maskującej wokół okien, odklej ją zaraz po malowaniu. W przeciwnym razie może usunąć część farby. Jeśli malowałeś z tarczą malarską lub odręcznie, najprawdopodobniej na szkle będzie kilka błędnych kropli lub smug. Skrobak z żyletką, dostępny w sklepach z farbami lub narzędziami, z łatwością zeskrobuje farbę ze szkła. Podczas czyszczenia poszarpanych krawędzi wokół skrzydła unikaj zrywania uszczelnienia między nową farbą a szybą.
Usuwanie kropli i odprysków z większości innych powierzchni jest łatwiejsze i mniej czasochłonne. W przypadku farby lateksowej wystarczy miękka ściereczka połączona z domowym detergentem i ciepłą wodą. Nie szoruj jednak świeżo pomalowanego lakieru, nawet jeśli jest suchy w dotyku. Wiele farb nie utwardza się przez 30 dni lub dłużej. W przypadku farb rozcieńczanych rozpuszczalnikiem użyj miękkiej szmatki i terpentyny lub spirytusu mineralnego, aby zmiękczyć i usunąć zaschnięte krople farby. Następnie ponownie przejdź przez obszar ciepłą wodą i detergentem.
Aby farba zeszła z twardego drewna, płytek ceramicznych lub elastycznej podłogi, owiń szmatkę wokół szpachelki i delikatnie zeskrob ją. Następnie umyj te miejsca ciepłą wodą z mydłem. Nie używaj rozpuszczalnika, jeśli możesz tego uniknąć, ponieważ może to uszkodzić wykończenie podłogi.
Czyszczenie sprzętu do malowania
Sprzęt do czyszczenia urządzeń malarskich obejmuje nie tylko pędzle i wałki, ale także szmatki wielokrotnego użytku, puszki po farbie, pojemniki i kuwety malarskie. Nie zwlekaj z czyszczeniem sprzętu o minutę dłużej niż to konieczne. Świeża farba łatwo wypływa ze szczotek, wałków i kuwet; pozwól farbie wyschnąć na chwilę, a będziesz musiał poświęcić więcej czasu i wysiłku na jej usunięcie. Niedrogie osłony rolek nie reagują dobrze nawet na dokładne czyszczenie. Na pokrywie wałka pozostaną resztki farby. Gdy wałek zostanie później wystawiony na działanie świeżej farby, zaschnięta farba może zmięknąć i spowodować zacieki na nowym wykończeniu. Jeśli korzystasz z niedrogich osłon rolek, kup nową do każdego zadania i zaoszczędź czas i wysiłek związany z ich czyszczeniem. Jeśli zainwestujesz w profesjonalną jakościową osłonę wałka, dokładnie wyczyści i będzie można go używać wielokrotnie.
Jeśli użyłeś farby lateksowej, przeciągnij pędzle po krawędzi puszki z farbą, aby usunąć większość farby. Następnie spłucz pędzle i wałki ciepłą wodą z kranu i umyj płynem do mycia naczyń. Grzebień do pędzla może pomóc usunąć resztki farby z włosia. Aby pozbyć się nadmiaru wody, delikatnie ściśnij włosie lub wyjmij szczoteczkę na zewnątrz i wykonaj kilka energicznych ruchów. Wyciśnij wodę z osłon rolek. Użyj ręczników papierowych, aby wchłonąć pozostałą wodę zarówno w szczotkach, jak i wałkach.
W przypadku farb rozcieńczanych rozpuszczalnikiem użyj odpowiedniego rozpuszczalnika podanego na etykiecie puszki z farbą. Wymieszaj pędzle i wałki w pojemniku z rozpuszczalnikiem. Powtórz ten proces, aby usunąć całą farbę. Aby wyczyścić pędzle, wlej rozpuszczalnik do starej puszki po kawie. W przypadku rolek użyj niedrogiego bochenka z folii aluminiowej lub czystej patelni rolkowej. Rozpuszczalniki są toksyczne i łatwopalne, więc nie pal ani nie pracuj w pobliżu podgrzewacza wody lub pieca i upewnij się, że jest odpowiednia wentylacja. Użyj ręczników papierowych, aby usunąć nadmiar rozpuszczalnika ze szczotek i wałków, a następnie umyj wszystko ciepłą wodą z mydłem. Odłóż pędzle, aż wyschną; ustawić osłony rolek na końcach.
Wytrzyj, umyj i wysusz miski rolkowe i pojemniki na farbę. Wytrzyj brzegi puszek po farbie i uderzaj młotkiem w pokrywki, aby zachować resztki farby. Puszki z farbą i rozpuszczalnikiem należy przechowywać z dala od ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur i poza zasięgiem dzieci. Jeśli zostało Ci mniej niż litr farby, przechowuj ją w szczelnie zamkniętym szklanym słoju i zachowaj do poprawek. Oczyszczone i wysuszone szczotki i wałki należy zawinąć przed przechowywaniem. Pędzle mogą wrócić do plastikowych lub papierowych opakowań, w których zostały dostarczone, lub można je owinąć folią aluminiową. Rolki można zawinąć w papier pakowy, folię lub perforowane plastikowe torby kanapkowe. Aby wyczyścić ściereczki wielokrotnego użytku z wytrzymałego plastiku lub płótna, zetrzyj większe plamy farby mydłem i wodą oraz papierowymi ręcznikami. Nie używaj rozpuszczalnika na ściereczkach, ponieważ może to spowodować ich rozpuszczenie. Pozwól im dokładnie wyschnąć, złóż je i przechowuj razem z innym sprzętem do następnego projektu.