Okna na zewnątrz budynku

Jak zamontować nowe okna

Jeśli chodzi o projekty związane z remontem domu, wielu ekspertów z radością powie Ci, że instalacja okien jest tak łatwa, jak wbicie kilku gwoździ. W pewnym sensie to prawda; faktyczna instalacja okien może polegać głównie na dopasowaniu kwadratowego kołka do kwadratowego otworu. Ale instalacja okien okazuje się tylko niewielką częścią procesu. Weźmy na przykład pod uwagę, co wpływa na podjęcie decyzji, że nowe okna są potrzebne w pierwszej kolejności. Po pierwsze, pieniądze. Wymiana może kosztować średnio kilka tysięcy złotych. Możesz pomyśleć, że tak długo, jak to okno nie jest rozbite i nadal widać z niego niewyraźne kontury, nie ma powodu do wymiany. Pamiętaj jednak, że uaktualnione okna mogą w rzeczywistości zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Po pierwsze, kupując odpowiednie okno, oszczędzasz pieniądze na energii. Okna są znane z tego, że ciepło z domu wycieka w zastraszającym tempie. Aby rozwiązać ten problem, został wprowadzony system oceny wydajności energetycznej okien. Ta ocena mówi ci kilka rzeczy: ile ciepła jest zbierane lub uwalniane w zależności od pory roku, jak ciasny jest wyciek powietrza i jak ocenia ogólną efektywność energetyczną. Na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze, kupując energooszczędne zamienniki.

Wymiana tych starych, zniszczonych okien nie tylko oszczędza ci zażenowania, że ​​ oszpecają Twój dom. Jest to również świetny sposób na podniesienie wartości swojego miejsca dzięki niewielkiemu projektowi remontu domu, który może radykalnie zmienić wygląd zewnętrzny domu. A potem jest po prostu fakt, że stare okna są stare: łatwiej pękają, odbarwiają się, a prawdopodobnie i tak będziesz musiał je wymienić.

Okno do okien

Okna do okien

Zanim zdecydujesz się na montaż okien , lepiej upewnij się, że wybierasz te, które chcesz i potrzebujesz. Jak powiedzieliśmy wcześniej, okna są często najbardziej zachęcającymi i interesującymi cechami zewnętrznymi Twojego domu. Nie wybieraj czegoś, na co nie będziesz wyglądać estetycznie przez wiele lat.

Ale przejdźmy do tego, jakie decyzje musisz podjąć podczas instalacji okien. Robiąc zakupy na nowe okna, zauważysz, że masz kilka (pozornie tysiące) do wyboru, z których wszystkie mają nazwy, które nie są całkowicie opisowe.

Skrzydłowe, uchylne, jedno- i dwuskrzydłowe: to fantazyjne nazwy, które wymieniają typy operacyjne i zasadniczo opisują sposób otwierania lub zawiasów okna. Chociaż wybory są głównie estetyczne, będziesz chciał się upewnić, że Twój wybór pasuje do posiadanej ramy. Należy pamiętać, że niektóre są lepsze od innych pod względem oszczędności energii; okno z jakimkolwiek ruchem ślizgowym będzie najprawdopodobniej mniej ciasne względem ramy, aby uwzględnić ruch ślizgowy.

Kolejną decyzją, którą musisz podjąć, jest to, czy wolisz ramy winylowe, czy drewniane. I chociaż jest to kwestia gustu, warto również poznać zalety i wady. Okna winylowe nie wymagają ciągłej konserwacji i generalnie są tańsze. Z drugiej strony drewno można malować lub bejcować, a wielu woli, aby okna nie wyglądały na niedopasowane do domu.

Musisz także określić, z jakiego rodzaju szyby będziesz patrzeć (lub w którą). Oczywiście wszyscy wyobrażamy sobie szkło, kiedy myślimy o oknach w domu. Ale akryl (lub pleksiglas) stał się popularną opcją. Okna akrylowe są na ogół lżejsze i nie pękają tak łatwo jak szkło. Jednak podwójnie taflowe szkło izoluje równie dobrze jak akryl i nie rysuje się tak łatwo.

Okna dla domu

Okno w domu

Zanim przejdziemy do czynności związanych z wymianą, wyjaśnijmy, że mówimy o wkładce lub okienku kieszonkowym; to w pełni zmontowane okno, które można zmieścić w istniejących ościeżnicach (pionowa część ramy okiennej). Jest kilka innych opcji. Zestawy skrzydeł dają starej ramie nowe skrzydła (ościeżnicę utrzymującą szybę na miejscu) oraz okładziny ościeżnicy wraz z oknem. A okna z pełną ramą mają kompletną ramę i nowe skrzydła, ościeżnice, listwy i parapet.

Okna w pełnej ramie zasadniczo są tym samym, co instalowanie nowych okien konstrukcyjnych, w tym sensie, że usuwasz wszystko, aż do szorstkiego otworu i wymieniasz każdą część okna - ramę, ościeżnice i parapety. To jedyna opcja, jeśli rama okna jest zgniła lub uszkodzona.

Zestawy skrzydeł nie są dużo trudniejsze niż wymiana, z wyjątkiem tego, że zamiast zachować stare skrzydła i ościeże w stanie nienaruszonym, będziesz je wymieniać na nowe. Oznacza to, że wraz z usuwaniem skrzydeł i ograniczników, wyjmujesz ościeżnice, instalujesz nowe, a następnie zasadniczo wykonujesz poniższe kroki wstawiania, aby wstawić nowe okno:

  1. Kiedy instalujesz okno, to pomiary sprawią, że projekt będzie błyskawiczny lub pozostawią cię w złym odrętwieniu wściekłości na ulepszanie domu. Od wewnątrz domu mierz od ościeża do ościeża u dołu, w środku i u góry okna. Użyj najmniejszego pomiaru; to będzie twoja szerokość. Zmierz w pionie od progu do ościeżnicy nad głową (pozioma część u góry) po lewej, środku i po prawej stronie. Użyj najkrótszej miary dla swojej długości.
  2. Ponieważ wymieniasz okno i nie otrzymujesz całkowicie nowej ramy, po prostu usuwamy skrzydła. Aby to zrobić, usuń wewnętrzne ograniczniki; to jest to, co my, laicy, uważamy za wewnętrzne wykończenie. Utrzymuj je w dobrej kondycji; będziesz ich używać po wymianie okna.
  3. Zdejmij dolne skrzydło; to znaczy, że po prostu wyjmujesz dolną część okna. Prawdopodobnie będziesz musiał go trochę przesunąć, a następnie odchylić. Teraz opuść nieco górne skrzydło i odchyl je. (Nie usuwaj żadnych zewnętrznych ograniczników.)
  4. Teraz możesz odchylić dolną część okna w ościeżnicę; zabezpiecz ją, aby dobrze przylegał. Niektórzy zalecają umieszczenie niewielkich koralików uszczelniających wokół wewnętrznych ograniczników ościeżnicy, aby stworzyć ładne uszczelnienie. Tak czy inaczej, możesz teraz przykręcić okno do istniejącego otworu. Wymień wewnętrzne ograniczniki, wbijając je w taki sam sposób, jak wcześniej. Teraz wyjdź na zewnątrz i nałóż linię uszczelnienia między ogranicznikiem a oknem, aby zapewnić dobre uszczelnienie.
I zrobiłeś to! Twoje okno jest ustawione.

Projekty remontowe są wystarczająco trudne; brodzenie przez niezliczone sposoby na znalezienie sposobu, w jaki należy to zrobić, jest wyzwaniem samym w sobie. Pamiętaj, że to tylko przybliżone wskazówki; Zawsze dobrze jest sprawdzić w witrynie sieci Web producenta okien, czy jest coś konkretnego, co pomoże w bezproblemowej instalacji. Zapytaj sprzedawcę, u którego kupujesz okna, o wskazówki, które znają na temat konkretnych marek lub projektów.