Doświadczony generalny wykonawca

Po co zatrudniać generalnego wykonawcę, skoro podwykonawcy wykonują całą pracę?

Jedną z najważniejszych umiejętności każdego majsterkowicza jest wiedza, kiedy tego nie robić. Jeśli masz na myśli naprawdę duży projekt, na przykład dodanie pokoju lub projekt, który wymaga umiejętności (i narzędzi) poza Twoją wiedzą, dobrym wyborem jest zwrócenie się do profesjonalistów. Teraz wkraczasz w sferę wykonawców i podwykonawców. Co za różnica? Pomyśl o tym w ten sposób. Jeśli wynajmujesz organizatora imprez na wesele, złotą rocznicę lub inną uroczystość, nie oczekujesz, że upiecze ciasto, ugotuje posiłek, wyhoduje kwiaty lub puści muzykę.

Płacisz plannerowi za wykorzystanie jego wiedzy na temat branży i umiejętności organizacyjnych, aby zebrać najlepszych piekarzy, firm cateringowych, kwiaciarni i kwartet smyczkowy w skoordynowany wysiłek, aby Twoje wydarzenie zakończyło się sukcesem. Wykonawcą jest organizator imprez, a osoby w jego rolodexie to zaufani podwykonawcy.

Generalni wykonawcy to myśliciele „wielkiego obrazu”. Współpracują z Tobą przez cały projekt, od fazy pomysłu do gotowego produktu. Z kolei podwykonawcy przychodzą i odchodzą. Specjalizują się w niektórych obszarach procesu budowlanego, takich jak obsługa dużego sprzętu, formowanie betonu, hydraulika, elektryczność i stolarstwo. Wchodzą do projektu, aby wykonać określone zadanie i wychodzą, gdy to zadanie zostanie ukończone.

Czy wykonawcy nie powinni mieć własnego personelu?

Personel firmowy

Decydując się na zatrudnienie generalnego wykonawcy, może on mieć stałą kadrę pracowników. W takim przypadku możesz mieć kilku podwykonawców zaangażowanych w Twój projekt, jeśli w ogóle. Zatrudnianie pracowników a podwykonawców to decyzja ekonomiczna. Pracodawca - w tym przypadku generalny wykonawca - musi płacić pensje i wykupić ubezpieczenie od odszkodowań dla pracowników.

Ponieważ podwykonawcy są niezależnymi przedsiębiorcami, generalny wykonawca nie musi ich ubezpieczać ani płacić podatków od zatrudnienia. Zatrudnianie podwykonawców do prac przelewowych lub do wykonywania zadań, które wymagają specjalistycznej wiedzy, która nie jest regularnie potrzebna, oszczędza koszty generalnego wykonawcy, a ostatecznie Ciebie.

Czy powinieneś zatrudnić generalnego wykonawcę do projektu przebudowy lub renowacji? A może lepiej byłoby zatrudnić bezpośrednio podwykonawców?

Jakie są obowiązki wykonawcy?

Wykonawca budowa

Dobrzy wykonawcy mogą przynieść spokój ducha, znajomość standardów branżowych i doświadczenie w zarządzaniu projektami. Ale przynoszą też do pracy namacalne, niezbędne rzeczy: licencję, ubezpieczenie i odszkodowanie pracownicze. Jeśli sam pełnisz rolę generalnego wykonawcy, przejmujesz odpowiedzialność za obrażenia i szkody majątkowe.

Być może największą ulgę w stresie daje fakt, że generalny wykonawca odpowiada za jakość wszystkich prac, które nadzoruje w ramach kontraktu. Jeśli podczas budowy coś pójdzie nie tak, to generalny wykonawca musi to naprawić. Koszt tych napraw pochodzi z budżetu umowy, a nie z kieszeni.

Znajomość przepisów budowlanych, odpowiednich materiałów, właściwych metod budowy i bezpieczeństwa - zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu budowy - to również kluczowy zasób, który generalny wykonawca wnosi do Twojego projektu. Ta wiedza pozwala zaoszczędzić czas i problemy związane z koniecznością uczenia się, kiedy jest zbyt zimno, aby wylać beton, jak długo uszczelka powinna utwardzać się przed malowaniem i dlaczego jest absolutnie konieczne, aby hydraulik zainstalował pułapkę P pod nowym zlewem. Wiedza ta pozwala również wykonawcy wiedzieć, którzy podwykonawcy są renomowani i wiarygodni, a których nikt nigdy nie powinien zatrudniać.

Wykonawcy mają również jedną wielką zaletę, której nie masz: robili to już wcześniej. Od wstępnego planowania po końcowe sprzątanie, wykonawcy zarządzają przepływem pracy, tak jak dyrygenci zarządzają orkiestrami. Rozumieją strukturę kompozycji, sygnalizują różnym graczom, kiedy przychodzi ich kolej, aby przejąć inicjatywę i prawdopodobnie mają doświadczenie z co najmniej kilkoma narzędziami fachu. Jeśli odrobiłeś pracę domową i dobrze zatrudniłeś, generalny wykonawca zapewni ciągłość pracy, a załogi będą zajęte przez cały czas trwania projektu.

Ostatecznie to od Ciebie zależy, czy Twoja praca gwarantuje generalnego wykonawcę, czy też sam poradzisz sobie z projektowaniem. Ale generalny wykonawca może wyeliminować część zmartwień i stresu za Ciebie, więc po jej zakończeniu możesz usiąść i cieszyć się pracą.