podstawy hydrauliki, kanalizacja, instalacja wodno-kanalizacyjna
Podstawy hydrauliki
Instalacja wodno-kanalizacyjna kieruje się podstawowymi prawami natury - grawitacją, ciśnieniem, wodą poszukującą własnego poziomu. Wiedząc o tym, możesz zrozumieć jej „tajemnice” i dokonać dziesiątek poprawek w domowej instalacji wodociągowej. Możesz zaoszczędzić czas, kłopoty i pieniądze! Instalacja wodno-kanalizacyjna w Twoim domu składa się z dwóch oddzielnych podsystemów. Jeden podsystem dostarcza świeżą wodę, a drugi odprowadza ścieki. Woda, która dostaje się do twojego domu, jest pod ciśnieniem. Wchodzi do twojego domu pod wystarczającą presją, aby pozwolić mu podróżować na górę, po rogach lub gdziekolwiek jest potrzebny.
Gdy woda dostaje się do Twojego domu, przepływa przez licznik, który rejestruje zużywaną ilość. Główny zawór odcinający lub odcinający dopływ wody jest zwykle umieszczony blisko licznika. W nagłych przypadkach hydraulicznych ważne jest, aby szybko zamknąć główny zawór odcinający. W przeciwnym razie pęknięcie rury może zalać Twój dom w mgnieniu oka. Jeśli jednak nagły wypadek ogranicza się do zlewu, wanny lub toalety, możesz nie chcieć wyłączać całego źródła wody. Dlatego większość opraw powinna mieć indywidualne zawory odcinające.
Woda z głównego źródła jest natychmiast gotowa na zapotrzebowanie na zimną wodę. Doprowadzenie ciepłej wody wymaga jednak innego kroku. Jedna rura doprowadza wodę z systemu zimnej wody do podgrzewacza wody. Z nagrzewnicy przewód ciepłej wody doprowadza podgrzaną wodę do wszystkich armatury, odpływów i urządzeń wymagających ciepłej wody. Termostat na grzejniku utrzymuje wybraną temperaturę poprzez włączanie i wyłączanie elementów grzejnych w razie potrzeby. Normalne ustawienie temperatury dla domowego podgrzewacza wody wynosi od 140 stopni F do 160 stopni F, ale 120 stopni F jest zwykle wystarczające i jest również bardziej ekonomiczne. Niektóre zmywarki automatyczne wymagają wody o wyższej temperaturze, chociaż wiele z nich ma w sobie podgrzewacz wody, który podnosi temperaturę o kolejne 20 stopni F.
Systemy drenażowe
Niezależnie od tego, czy Twój dom znajduje się w kanalizacji, czy w systemie septycznym, systemy w Twoim domu są zasadniczo takie same. Systemy drenażowe nie są zależne od ciśnienia, jak to ma miejsce w przypadku systemów zasilania. Zamiast tego, odpady opuszczają Twój dom, ponieważ rury drenażowe są skierowane w dół. Grawitacja ciągnie odpady. Kanalizacja kontynuuje ten przepływ w dół do oczyszczalni ścieków lub szamba.
Chociaż system wydaje się prosty, jest w nim więcej, w tym otwory wentylacyjne, pułapki i czyszczenie. Otwory wentylacyjne wystające z dachu Twojego domu umożliwiają przedostawanie się powietrza do rur spustowych. Gdyby nie było dopływu powietrza z otworów wentylacyjnych, ścieki nie wypływałyby prawidłowo, a woda w pułapkach musiałaby zostać odprowadzona.
Pułapki są istotnymi elementami systemu odwadniającego. Pod każdym zlewem widać pułapkę. Jest to zakrzywiony odcinek rury w kształcie litery S pod odpływem. Woda wypływa ze zbiornika z wystarczającą siłą, aby przejść przez syfon i wypłynąć przez rurę spustową, ale później w syfonie pozostaje wystarczająca ilość wody, aby utworzyć uszczelnienie, które zapobiega cofaniu się gazów kanalizacyjnych do domu. Każde urządzenie musi mieć pułapkę. Toalety są samozamykane i nie wymagają dodatkowego syfonu przy odpływie. Wanny często są wyposażone w syfony bębnowe, które służą nie tylko jako uszczelnienie przed gazami kanalizacyjnymi, ale także służą do zbierania włosów i brudu, aby zapobiec zatykaniu odpływów. Niektóre zlewy kuchenne są wyposażone w łapacze tłuszczu, które gromadzą tłuszcz, który w przeciwnym razie mógłby spowodować zatkanie. Tłuszcz i włosy są na ogół przyczyną zatkania odpływu, dlatego pułapki często mają zatyczki do czyszczenia, które zapewniają łatwiejszy dostęp w celu usunięcia lub rozbicia zatoru.
Ponieważ system odwadniający zawiera wszystkie te elementy, jest zwykle określany jako DWV: system drenażowo-ściekowo-odpowietrzający. Jeśli woda ma wypływać swobodnie, a ścieki mają wypływać prawidłowo, wszystkie elementy DWV muszą być obecne i sprawne. Zbadaj rury w piwnicy lub przeczołgaj się pod domem, aby lepiej zrozumieć system.
Podsystemy zasilania i odwadniania
Podsystemy zaopatrzenia i odwadniania to dwie odrębne operacje, które nie pokrywają się. Istnieją jednak mosty między nimi, a mosty sprawiają, że warto mieć system hydrauliczny. W żargonie wodno-kanalizacyjnym każdy pomost między systemem zaopatrzenia a odwadnianiem jest elementem wyposażenia.
Toalety, zlewy i wanny są wyposażeniem. Ponadto kran zewnętrzny jest elementem wyposażenia, podobnie jak pralka. Wszystkie urządzenia pobierające słodką wodę i odprowadzające ścieki są armaturą i wszystkie są zaprojektowane tak, aby zapewnić ścisłą segregację systemów zasilania i odwadniania.
Niektóre oprawy mają indywidualne zawory odcinające dopływ, więc nie ma potrzeby zamykania głównego odcinającego w celu ich naprawy. Warto upewnić się, że wszyscy członkowie rodziny znają położenie głównego zaworu odcinającego w domu oraz sposób jego obsługi. Możesz oznaczyć główny zawór odcinający, aby każdy mógł go łatwo znaleźć.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek napraw hydraulicznych należy zawsze odłączyć dopływ wody do urządzenia lub głównego wyłącznika. Ponadto przed dodaniem lub wymianą jakiejkolwiek rury w domu skonsultuj się z lokalnym urzędnikiem właściwym do danych spraw. Dowiesz się, co jest dozwolone, a co zabronione oraz czy właściciel domu może wykonywać swoją pracę. Jeśli dostaniesz zielone światło, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, wykonując własne naprawy.