malowanie elewacji, malowanie wewnątrz, przygotowania do malowania
Przygotowanie do malowania na zewnątrz i wewnątrz budynku
Szybka kontrola powłoki farby i kilka prostych czynności konserwacyjnych sprawi, że farba będzie wyglądać świeżo i dosłownie przedłuży żywotność malowania. Sprawdzaj swoją powłokę malarską przynajmniej raz w roku. Warto również uważać, aby zabrudzić czy to ścian w domu czy elewacji trudno usuwalnymi środkami mogącymi trwale zaplamić daną powierzchnię. Poniżej prezentujemy wskazówki dotyczące konserwacji farby, które mogą pomóc przedłużyć żywotność farby ostatecznie zaoszczędzić czas i pieniądze.
Malowanie na zewnątrz
Radzenie sobie z pleśnią i wilgocią
Farby zewnętrzne mogą sprzyjać rozwojowi pleśni, szczególnie po tym, jak utrzymują się przez ponad kilka lat. Najprawdopodobniej wystąpi na północnej ekspozycji oraz w zacienionych i wilgotnych obszarach. W przypadku stwierdzenia pleśni zadzwoń do swojego malarza lub wykonaj następujące czynności:
Radzenie sobie z brudem i kredą
Brud unoszący się w powietrzu może gromadzić się na farbie i ściemniać ją, a następnie staje się źródłem pożywienia dla pleśni. Kredowy pigment może być uwalniany z farby podczas jej starzenia, co powoduje blaknięcie kolorów i nieestetyczne zniszczenie. Zarówno brud, jak i kredę można usunąć za pomocą szorowania lub prania mechanicznego.
Uważaj na pękanie i łuszczenie
Ważne jest, aby sprawdzić ten stan farby zewnętrznej, aby wcześnie wykryć awarie, a tym samym zminimalizować późniejsze większe awarie lakieru i zwiększyć opłacalność farb regeneracyjnych. Sprawdź dokładnie, czy farba nie pęka i nie łuszczy się, i natychmiast napraw.
Malowanie wewnątrz
Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji farb, które mogą pomóc przedłużyć żywotność malowania wnętrz i ostatecznie zaoszczędzić czas i pieniądze:
Radzenie sobie z brudem
Farba do wnętrz zazwyczaj brudzi się w wielu sytuacjach: odciski dłoni wokół przełączników i pokręteł; rozpryski w kuchniach i łazienkach; znaki na korytarzach i korytarzu; „Sadza” gromadząca się nad lampami elektrycznymi i innymi źródłami ciepła. Usunięcie brudu, zanim się on nagromadzi, nie tylko poprawia wygląd, ale także zmniejsza ryzyko jego trwałego osadzenia w warstwie farby. Podczas gdy zmiana koloru jest dobrym powodem do malowania, pokrycie brudnej farby na ogół nie jest dobrym powodem do ponownego malowania.
Okresowo sprawdzaj, czy nie ma brudu; i załóżmy, że będzie obecny w obszarach gotowania i w ich pobliżu (olej kuchenny unoszący się w powietrzu) oraz we wszystkich miejscach na wysokości dłoni. Zawsze najpierw oczyść powierzchnię łagodnym detergentem za pomocą gąbki lub miękkiej ściereczki; uciekaj się do ostrzejszych środków czyszczących tylko w razie potrzeby, wiedząc, że alkaliczne środki czyszczące mogą stępić połysk lub połysk farby na bazie oleju. Ścierny środek czyszczący poleruje prawie każdą farbę i stępi połysk produktów satynowych, półmatowych i błyszczących. Umyte powierzchnie należy dokładnie spłukać, ponieważ pozostałości środków czyszczących mogą zakłócać przyczepność farby nakładanej później.
Zwalczanie pleśni
Uważaj na rozwój pleśni na pomalowanych powierzchniach, które są zwykle wilgotne; obejmuje to pralnie i piwnice, łazienki i kuchnie. Pleśń należy starannie usunąć, a nigdy po prostu pomalować. Nanieś mieszaninę 3: 1 woda: domowy wybielacz na spleśniały obszar za pomocą szmatki lub gąbki; nosić ochronę oczu i skóry oraz dróg oddechowych; w przypadku farb kolorowych, najpierw wykonaj test, aby upewnić się, że roztwór wybielacza nie spowoduje blaknięcia; chronić podłogę i pobliskie przedmioty. Pozostaw mieszaninę na 20 minut; dodaj więcej, gdy wyschnie. Dokładnie spłucz obszar.
Zatrzymywanie przyklejania się farby (blokowanie)
Czasami pomalowane powierzchnie sklejają się ze sobą, jak w przypadku drzwi i ościeżnicy. Najprawdopodobniej pomalowane powierzchnie zostaną przywrócone do użytku, zanim farba całkowicie wyschnie. Farby o ciemnych kolorach mają tendencję do „blokowania” bardziej niż jasne lub białe farby, przy czym wszystkie inne są równe; a bardziej błyszczące farby blokują więcej niż farby matowe. Ciepłe i wilgotne warunki zwiększają skłonność do zatykania, a przyłożenie ciśnienia oczywiście zwiększa zatykanie.
Przed ponownym użyciem pomalowanego obiektu należy zawsze odczekać, aż farba wyschnie. Jeśli zauważysz blokowanie, wetrzyj talk lub wosk ze świecy na obie powierzchnie - to złagodzi przywieranie. Plastyfikator zawarty w uszczelkach okien, drzwi itp. może zmiękczać farbę lateksową i powodować przywieranie. Jest to najbardziej problematyczne w przypadku nowych uszczelek i ciemnych farb. Kroki w celu zminimalizowania tego obejmują: odczekanie kilku tygodni na pomalowanie nowej instalacji; za pomocą jasnego koloru lub białej farby; i nałożenie talku lub wosku świecy na uszczelkę i farbę.
Niech efekty Twojego malowania pozostaną wspaniałe i dobrze widoczne przez wiele lat!