Murowanie cegłami

Czy można samodzielnie murować ściany?

Ceglane ściany i ścieżki oferują solidną, staromodną, ​​klasyczną jakość, która nigdy nie wyjdzie z mody ani nie będzie wyglądać przestarzało. Ale wygląda to na tak proste, że wydaje się, że jest to coś, co chcesz zrobić sam - zwłaszcza po szoku, jaki wywołał wycenę profesjonalnego murarza. Jeśli jesteś ciekawy, czy możesz ułożyć własną cegłę, krótka odpowiedź brzmi: tak. Z pewnością można położyć ceglane ścieżki, a nawet ściany bez konieczności zatrudniania specjalisty. Ale w zależności od zakresu projektu może to być czasochłonne lub wymagać ciężkiego sprzętu i materiałów - a także odrobiny umiejętności murarskich. Jest to praca bardziej wymagające niż spora część np. prac wykończeniowych. Mur z cegły, który będzie wymagał zaprawy, to trudny projekt i wymaga zapoznania się z zasadami postępowania przy takiej pracy, dzięki czemu jej efekty będą zadowalające i nie będą wymagać poprawy.

Eksperci twierdzą, że nie powinieneś nawet próbować samodzielnie budować ceglanego muru o wysokości ponad 4 stóp (1,2 metra), chyba że jesteś doświadczonym murarzem. Z drugiej strony krótka ściana może być wykonalnym zadaniem. Trudno byłoby jednak nauczyć się murarstwa z samej teorii. Najlepiej na własne oczy przyjrzeć się doświadczonemu murarzowi. Jeśli nie jest to możliwe, powinieneś przynajmniej spróbować znaleźć i przestudiować filmy instruktażowe na temat tego procesu. Ćwiczenie murowania na przykładowej ścianie zajmie około 40 do 50 godzin, zanim będzie można stworzyć ładną i solidną konstrukcyjnie ścianę.

Głównymi materiałami są cegły i zaprawa murarska. Chociaż cegły są zwykle dostępne w standardowych rozmiarach, różnią się one znacznie pod względem tekstury, odporności na warunki atmosferyczne i koloru. Zaprawa składa się z około czterech części piasku na jedną część cementu oraz trochę plastyfikatora, aby była bardziej urabialna. Będziesz także potrzebował specjalnych narzędzi, zwłaszcza kielni do układania i wygładzania zaprawy. Poziomnica i sznurka przytrzymywane szpilkami pomogą utrzymać ścianę w poziomie i prosto. Do rozłupania niektórych cegieł na pół na końce ściany niezbędny będzie młotek i dłuto.

Kolejnym czynnikiem w murowaniu jest sposób układania, zwany również spoiwem. Wiązanie bieżne jest powszechnym wzorem, w którym cegły są układane wzdłuż w sposób schodkowy. Jest to skuteczne w maksymalizowaniu wytrzymałości ściany - zarówno poprzez rozłożenie obciążenia, jak i pomoc w przeciwdziałaniu siłom bocznym działającym na ścianę. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie murować, co jeszcze powinieneś wiedzieć, kiedy się do tego zabierasz?

Wskazówki dotyczące pracy z cegłami przy ścieżkach / drogach

Murowana ściana

Jeśli mur z cegły jest dla ciebie zbyt monumentalnym zadaniem, być może nie będziesz tak onieśmielony, kładąc własną ceglaną ścieżkę (lub patio). Ścieżki nie wymagają zaprawy murarskiej, z którą trudno się pracuje. Rozważ ułożenie ścieżki o szerokości 0,9 do 1,2 metra - wystarczająco dużej, aby dwie osoby mogły chodzić obok siebie. Wybór cegieł również jest ważny: postaw układarki na „surową pogodę”, aby wytrzymały warunki atmosferyczne i ruch pieszy przez lata. Aby utrzymać wszystko na miejscu podczas pracy, użyj kołków do wbijania plastikowych prowadnic wzdłuż krawędzi.

Aby uniknąć uszkodzeń na dłuższą metę, umieść ścieżkę w dużej odległości od drzew z dużymi korzeniami. Zaplanuj również spływ wody z niewielkim nachyleniem. Nie chodzi tylko o unikanie kałuż: w zimnym klimacie woda osiądzie, zamarznie i odmrozi, powodując wyskakiwanie cegieł i nierówną ścieżkę. Najtrudniejszą częścią układania ceglanej ścieżki jest prawdopodobnie ustawienie fundamentu, które polega na wkopaniu się w wierzchnią warstwę gleby, a następnie ułożeniu podłoża ze żwiru i piasku. Dokładne zalecenia są różne, będziesz musiał wykopać rów od 25,4 do 30,5 cm w ziemi, w miejscu, gdzie będzie leżeć ścieżka. Wykop i wytnij wszystkie napotkane korzenie drzew. Używając zagęszczarki (którą możesz wypożyczyć), ułóż ziemię na płasko.

Następnie ułóż tkaninę krajobrazową na ziemi, która pozwala wodzie przepływać, ale utrzymuje ziemię oddzielnie od podstawy. Wylej warstwę żwiru o grubości od 7,6 do 10,2 cm na tkaninę, zagęść ją i powtórz proces, aby uzyskać solidną podstawę. Wykończ podstawę 2,5-centymetrową warstwą piasku. Wygładź piasek deską 2 x 4 przyciętą na odpowiednią długość. Przeciągnij deskę po prowadnicach, aby uzyskać równą powierzchnię. Możesz rozważyć zatrudnienie specjalisty, który wykona dla Ciebie gruntowną pracę fundamentów, a później możesz samodzielnie ułożyć cegły.

Pracując z boków, ułóż cegły w pożądanym wzorze. Użyj zagęszczarki ponownie, aby wypoziomować cegły w piasku pod spodem, aby uzyskać gładką powierzchnię. Na koniec wylej piasek na chodnik i użyj miotły, aby wypełnić szczeliny. Zwilż ścieżkę, aby osadzić piasek i powtórz z większą ilością piasku, aż połączenia zostaną szczelnie wypełnione.

Polimerowy piasek do spoin

Niektórzy profesjonaliści używają polimerowego piasku do spoinowania między cegłami na ścieżce. Ten rodzaj piasku sprawia, że ​​ścieżka jest wodoodporna, podobnie jak fuga na płytkach.