Wałek malarski

Techniki i sposoby malowania pomieszczeń i pokoi

Nie musisz być profesjonalistą, aby zastosować odpowiednie techniki malowania pomieszczeń. Musisz po prostu poznać kilka sztuczek związanych z techniką malowania. I tu właśnie wkraczamy. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych technik opisujących malowanie pomieszczeń, od drobnego pędzla po natryskiwanie na skalę przemysłową. Artykuł ten zawiera instrukcje dotyczące wykonywania każdego rodzaju prac malarskich, a także środki ostrożności zapewniające bezpieczeństwo podczas pracy.

Jak używać pędzla

Pędzle w różnych farbach

Kiedy rozpoczynasz malowanie wnętrz, wkrótce przekonasz się, jak łatwo jest kompetentnie używać pędzli. Mimo to istnieje kilka technik, które pomogą odłożyć zmęczenie i zapewnić schludniejszą pracę.

Używany uchwyt zależy od wybranego pędzla. Pędzle walcowate i do przycinania z uchwytami ołówkowymi są chwytane tak samo, jak ołówek, kciukiem i dwoma pierwszymi palcami dłoni. Ta technika zapewnia doskonałą kontrolę nad skomplikowanym malowaniem. Z rączkami szerszymi na większych pędzlach będziesz potrzebować mocniejszego uchwytu, ponieważ pędzle są szersze i cięższe. Trzymaj rączkę całą dłonią, pozwalając rączce rozciągać się na szerokość dłoni, tak jak trzymasz rakietę tenisową. Ta technika sprawdza się najlepiej podczas malowania dużych, płaskich powierzchni.

Celem moczenia pędzla jest nałożenie jak największej ilości farby na ścianę bez spuszczania jej po całej podłodze i na sobie. Wystarczy kilka minut, aby móc dokładnie zmierzyć, ile farby wystarczy na pędzel. W międzyczasie rozpocznij pracę od zwilżenia włosia pędzla (wodą do lateksu lub odpowiednim rozcieńczalnikiem do innych rodzajów farb), aby je kondycjonować i zwiększyć wydajność. Usuń nadmiar wilgoci, delikatnie uderzając metalową opaską wokół podstawy uchwytu o krawędź np. wiadra.

Przy pierwszym zanurzeniu lekko przesuń pędzel w farbie, aby otworzyć włosie i pozwól, aby pędzel całkowicie się wypełnił. Łatwiej będzie podnieść pełny ładunek, jeśli delikatnie wbijasz pędzel w farbę przy każdym zanurzeniu. W przypadku większości farb lateksowych wystarczy po prostu zanurzyć pędzel i pozostawić jego nadmiar na kilka sekund przed przesunięciem pędzla na ścianę. Jednak w przypadku cieńszych powłok może być konieczne delikatne uderzenie pędzlem o wnętrze puszki z farbą lub lekkie przeciągnięcie go po wewnętrznej krawędzi, aby usunąć nadmiar farby.

Aby starannie pomalować do linii, na której stykają się dwie krawędzie lub kolory, nazywanej „wcinaniem”, użyj pędzla do przycinania ze ściętym włosiem (koniec pędzla przypomina dłuto). Pomaluj pięć lub sześć pociągnięć prostopadle do krawędzi sufitu lub ściany. Następnie wygładź te pociągnięcia jednym, długim pociągnięciem, najpierw malując od rogu, a następnie pionowo. Tam, gdzie ściana i sufit łączą się, użyj najpierw pociągnięć w dół na ścianie, a następnie gładkich ruchów poziomych.

Na samym suficie, pociągnięcia w kierunku środka pomieszczenia, z dala od ściany. Następnie pomaluj sufit gładkim poziomym pociągnięciem, zgodnie z kierunkiem ściany. Nawet jeśli używasz tego samego koloru farby na sąsiednich powierzchniach, postępuj zgodnie z tą metodą wycinania z 5-centymetrowymi krawędziami, zamiast po prostu wkładać zamoczony pędzel bezpośrednio w róg. Zapobiegnie to kapaniu, zapadaniu się i zaciekom.

Inna metoda wycinania, frezowanie, może praktycznie wyeliminować potrzebę stosowania taśmy maskującej do ochrony jednego pomalowanego obszaru przed drugim. Użyj ściętego pędzla do przycinania z ładnym, długim włosiem. Trzymaj pędzel tak, aby kciuk znajdował się po jednej stronie metalowej skuwki, a palce po drugiej. Dociśnij lekko pędzel do powierzchni, a następnie, przesuwając, dociśnij go na tyle, aby włosie odginało się od kierunku ruchu pędzla. Trzymaj pędzel w odległości około 15 mm od innej kolorowej powierzchni. Wygięte włosie i nacisk uwolnią drobną kroplę farby, która rozprzestrzeni się w szczelinie.

W przypadku obu metod wcinania, ale szczególnie w przypadku dwóch kolorów lepiej mieć pędzel, który jest zbyt suchy niż zbyt mokry. To jest praca nad szczegółami. Aby zrobić to skutecznie, idź powoli i przytnij na mniej więcej 10 cm na raz. Na początku może się to wydawać nudne, ale szybkość i dokładność poprawią się wraz z ćwiczeniami, a nawet jeden pokój o zwykłej wielkości da ci sporo doświadczenia.

Jak używać wałka do malowania

Wałek malarski

Praca wałkiem malarskim jest jeszcze mniej wymagająca niż praca pędzlem. Nawet początkujący malarz może to poczuć w ciągu kilku minut. Podobnie jak w przypadku pędzli, najpierw zwilżyć wałek wodą do farb lateksowych lub odpowiednim rozcieńczalnikiem do innych rodzajów farb. Rozwałkuj nadmiar wilgoci na kawałku tarcicy lub papieru pakowego, a nawet na papierowej torbie na zakupy. Nie używaj gazet, ponieważ wałek może zbierać atrament. Wypełnij zagłębienie miski wałka do około połowy i umieść wałek na środku zagłębienia. Podnieś rolkę i stocz ją po zboczu miski, zatrzymując się tuż przed zagłębieniem. Zrób to dwa lub trzy razy, aby farba wniknęła w wałek. Następnie ponownie zanurz wałek w zagłębieniu i tocz go po zboczu, aż będzie dobrze nasączony. Dowiesz się natychmiast, kiedy przesmoczysz za bardzo farbą wałek. Będzie kapać w drodze do ściany i będzie miał tendencję do przesuwania się i rozmazywania zamiast toczenia się po powierzchni.

Najbardziej efektywną metodą malowania za pomocą wałka jest malowanie jednocześnie powierzchni o powierzchni około metra kwadratowego. Rozprowadź farbę w zygzakowaty wzór bez podnoszenia wałka ze ściany, tak jakbyś malował duże M, W lub do tyłu N. Następnie, nadal bez podnoszenia wałka, wypełnij puste miejsca liter bardziej poziomymi lub pionowymi zygzakami. Wykończ obszar lekkimi pociągnięciami, które zaczynają się na niepomalowanym obszarze i wtaczaj się w farbę. Pod koniec skoku powoli podnieś rolkę, aby nie pozostawiła śladu. Przejdź do następnego niepomalowanego obszaru i powtórz technikę zygzaka, kończąc ją tuż pod lub obok pierwszej namalowanej łaty. Na koniec wygładź nową aplikację i zmieszaj ją z wcześniej wykończonym obszarem.

Profesjonalni malarze sugerują również rozpoczęcie od pociągnięcia wałkiem, który oddala się od Ciebie. Na ścianach oznacza to, że pierwsze pociągnięcie powinno być podniesione. Jeśli stoczysz się za pierwszym pociągnięciem, farba może zbierać się pod wałkiem i spływać po ścianie. Ponadto należy uważać, aby nie przesuwać wałka tak szybko po ścianie, że siła odśrodkowa powoduje jego rozpryskiwanie.

Jak używać metody natryskowej - rozpylacza bezpowietrznego

Malowanie natryskowe

W przypadku większych prac malarskich najbardziej wydajnym sposobem nakładania farby jest natrysk bezpowietrzny - malowanie agregatem malarskim . Urządzenie natryskowe bezpowietrzne wykorzystuje napędzaną elektrycznie pompę hydrauliczną do przenoszenia farby z wiadra lub pojemnika, przez rurkę, do węża wysokociśnieniowego, do pistoletu natryskowego, a na końcu na powierzchnię. Gdy już zdobędziesz wprawę, natrysk hydrodynamiczny jest łatwy w użyciu, ale jeśli go wypożyczysz, upewnij się, że masz zestaw pisemnych instrukcji.

Z instrukcji dowiesz się, jak przepłukać system rozpuszczalnikiem (zwykle wodą lub spirytusem mineralnym, w zależności od używanej farby) i jak przepompować farbę przez wąż do pistoletu natryskowego. W przypadku czyszczenia procedura jest odwrotna: wypompuj pozostałą farbę i przepłucz rozpuszczalnikiem. Będziesz potrzebował urządzenia natryskowego tylko na dzień lub dwa, ale planuj spędzić przynajmniej kolejny dzień wcześniej, aby dokładnie zamaskować wszystko, czego nie chcesz malować. Pokryj każdą powierzchnię podłogi. Zasłoń okna, kominek i drzwi. Usuń cały sprzęt lub zakryj go taśmą maskującą. Maska przełączniki i wyloty. Farba z rozpylacza przemieszcza się przy najmniejszym strumieniu powietrza i osadza drobną mgiełkę rozprysku na prawie każdej powierzchni w pomieszczeniu.

Zaplanuj co najmniej jedno okno w każdym pokoju otwarte i ustaw wentylator wyciągowy, aby wyciągać opary farby z pomieszczenia. Pamiętaj też, aby założyć maskę malarza, kapelusz i stare ubrania z długimi rękawami, aby chronić ramiona. Urządzenia do natrysku bezpowietrznego są wyposażone w kilka filtrów zapobiegających zatykaniu dyszy natryskowej przez cząsteczki farby i ciała obce, ale przed przepompowaniem farby przez wąż dobrze jest przefiltrować farbę samodzielnie przez nylonową pończochę lub filtr.

Przyzwyczajenie się do natrysku bezpowietrznego wymaga trochę czasu, więc zaplanuj ćwiczenie na kawałku sklejki lub niepozornej części pomieszczenia lub domu. Celem jest pokrycie powierzchni jednolitą warstwą farby. Trzymaj pistolet natryskowy w stałej odległości od 15 do 30 cm od powierzchni i utrzymuj tę odległość przy każdym przejściu pistoletu. Trzymaj pistolet dokładnie równolegle do ściany. Nie zamiataj go tam i z powrotem, bo skończysz z szerokim łukiem farby na ścianie; farba będzie skoncentrowana w środku łuku i prawie przezroczysta na każdym końcu.

Pomaluj za jednym razem około 3-metrowy poziomy pasek, a następnie zwolnij spust i opuść się, aby pomalować kolejny pasek o tej samej długości, nakładając pierwszy pasek od jednej trzeciej do połowy. Po pokryciu obszaru o szerokości metra od góry do dołu ściany, wróć na górę i rozpocznij kolejny odcinek o długości metra przylegający do pierwszego, zachodzący na krawędź pierwszego pomalowanego obszaru o kilkanaście centymetrów kiedy ponownie schodzisz po ścianie.

Sprawdź pomalowane obszary, aby upewnić się, że cała powierzchnia pokryta jest jednolitą warstwą farby. Za dużo będzie spływać lub kapać; za mało przepuści starą farbę. Jeśli zauważysz te wady, oznacza to, że nie trzymasz pistoletu natryskowego w stałej odległości od ściany przez cały czas lub że go przechylasz. Przechylenie w górę spowoduje przeniesienie nadmiaru farby na spód pomalowanego paska. Przechylenie w dół spowoduje koncentrację farby na górze paska.

Aby zapobiec gromadzeniu się farby na końcu każdego paska, zwolnij spust pistoletu na ułamek sekundy przed zatrzymaniem się pistoletu natryskowego na końcu skoku. Rozpoczynając nowy pasek, zacznij przesuwać pistolet na ułamek sekundy przed naciśnięciem spustu. Podczas natryskiwania zawsze utrzymuj pistolet w ruchu. Upewnij się również, że odpowiednio rozcieńczyłeś farbę i wyregulowałeś kontrolę ciśnienia zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli jest za dużo lub za mało rozcieńczalnika, za wysokie lub za niskie ciśnienie, rozpylona farba nie rozpyli się prawidłowo.

Bezpieczne używanie rozpylacza bezpowietrznego

Bezpowietrzne urządzenia natryskowe są szybkie i wydajne, ponieważ dostarczają wysokie ciśnienie. Siła ta przesuwa farbę z bardzo dużą (nawet ponad 200 km/h) prędkością przez dyszę natryskową. Cała ta moc może być niebezpieczna. W związku z tym traktuj urządzenie natryskowe z dużym szacunkiem, postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Aby zapobiec wypadkom lub obrażeniom, należy stosować następujące środki ostrożności:

  1. Gdy nie malujesz, trzymaj blokadę bezpieczeństwa pistoletu natryskowego.
  2. Upewnij się, że pistolet natryskowy ma osłonę spustu i osłonę bezpieczeństwa wokół końcówki.
  3. Jeśli dysza rozpylacza zostanie zatkana, nie próbuj jej czyścić, naciskając na nią palcem podczas rozpylania farby. Trzymaj palce z dala od końcówki podczas pracy opryskiwacza.
  4. Nigdy nie kieruj pistoletu na nikogo innego ani nie pozwalaj nikomu kierować go na siebie.
  5. Przed przystąpieniem do czyszczenia pistoletu lub filtrów opryskiwacza należy zawsze wyłączyć urządzenie natryskowe i odłączyć je od źródła zasilania. Nawet wtedy, jeśli musisz wyczyścić końcówkę, naciśnij spust, aby uwolnić nagromadzone ciśnienie w wężu.
  6. Pracuj tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, zakładaj maskę malarską, aby uniknąć wdychania oparów, nie pal i nie pracuj przy otwartym ogniu. Jeśli pracujesz na zewnątrz, nie zostawiaj pojemników z rozpuszczalnikami w gorącym słońcu; umieść je w garażu lub w innym zacienionym miejscu.
  7. Nigdy nie pozostawiaj opryskiwacza w zasięgu dzieci lub zwierząt.

Jak bezpiecznie malować

Z wyjątkiem niebezpieczeństwa upadku z drabiny lub rusztowania, malowanie może wydawać się nie stwarzać dużego ryzyka dla malarza lub innych członków rodziny, ale sama farba jest substancją, która może być niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Farba jest połączeniem chemikaliów i wymaga ostrożnej obsługi oraz odpowiednich środków ostrożności. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać:

  1. Rozpuszczalne w wodzie lub rozpuszczalnikowe składniki farb są trujące i należy je przechowywać z dala od dzieci i zwierząt. Odtrutki są wymienione na etykietach puszek.
  2. Pracuj w dobrze wentylowanych pomieszczeniach przez cały czas, nawet jeśli używasz bezwonnych farb. Nadal zawierają opary, które mogą być szkodliwe w przypadku wdychania. Podczas malowania we wnętrzach noś papierową maskę malarza. Noś ją również na zewnątrz, jeśli używasz rozpylacza bezpowietrznego. Nie śpij w pokoju, dopóki zapach nie zniknie.
  3. Podczas malowania nie palić i, jeśli to możliwe, gasić lampki kontrolne urządzeń gazowych. Najpierw odciąć dopływ gazu do urządzenia.
  4. Toksyczne chemikalia używane do malowania mogą być wchłaniane przez skórę. Zmyć jak najszybciej.
  5. Podczas malowania nad głową noś okulary, aby farba nie zasłaniała oczu. Składniki chemiczne mogą powodować oparzenia wrażliwej tkanki oka.
  6. Nigdy nie pij alkoholu podczas malowania. W połączeniu z oparami farby może być śmiertelny.