tynki, tynkowanie, gładzie, tynkowanie ścian, szlifowanie, wykończenia wnętrz, tynki zewnętrzne, tynki wewnętrzne, tynki elewacyjne, tynki mokre, tynki suche
Tynki - ich rodzaje i zastosowanie
Tynkowanie to proces, w którym powierzchnie ścian lub sufitów są zmieniane, kształtowane w celu zapewnienia gładkości, porządanego efektu końcowego lub jako kolejny etap opracowywania danej powierzchni. Na początku mokry materiał jest rozprowadzany po danej powierzchni, a następnie- najczęściej- stosuje się odpowiedni sprzęt, aby powierzchnia była gładka. Podstawowym celem zabiegu jakim jest tynkowanie jest uzyskanie twardej i gładkiej powierzchni, którą można pomalować i zapewnić estetyczny wygląd. Ostatnio powierzchnie ścian w nowoczesnych domach są wykańczane cegłami lub blokami lub estetycznymi kamieniami, aby pokazać w kreatywny sposób piękny wygląd wnętrza.
Warstwa nałożona na powierzchnię ściany nie powinna przekraczać 0,3 cm. Istnieją jednak powierzchnie, których nieregularności są większe niż 3 cm. W tym przypadku pod powłokę, która jest niedrogim gruboziarnistym materiałem, stosuje się jako podkład powierzchni, a następnie powłokę wykończeniową, która jest cienką warstwą drobnoziarnistych materiałów.
Ponadto ściany zbudowane z kamieni nieregularnych i różnej wielkości mogą wymagać trzech powłok. Wynika to z tego, że gruby podkład ma tendencję do opadania z powodu ciężaru gęstego mokrego tynku. Właśnie dlatego najlepszym sposobem, jak pokazano na rycinie 1., jest nałożenie cienkiej warstwy i pozostawienie do utwardzenia, a następnie nałożenie drugiej warstwy podkładu.
Rysunek 1: Zalety dwóch lub więcej warstw tynku
Podział tynków ze względu na ich skład
Tynk gipsowy
Tynk gipsowy jest szeroko stosowanym materiałem gipsowym, który można naturalnie wydobywać lub wytwarzać jako produkt uboczny. Tak więc ważny tynk gipsowy, który jest stosowany jako warstwa podkładowa, warstwa końcowa, i szeroko zastępuje wapno i cement.
Istnieją różne rodzaje tynków gipsowych, które są wytwarzane przez ogrzewanie gipsu w określonej temperaturze, na przykład gips bezwodny wytwarzany przez ogrzewanie gipsu do 170°C, półwodny gips wytwarzany przez ogrzewanie gipsu ponad 170°C. Ponadto, w zależności od zastosowania do ścian lub sufitów, tynki gipsowe można podzielić na kategorie, takie jak podkład, wykończenie, jednowarstwowe i tynk nakładany maszynowo.
Tynk Wapienny
Mieszanka wapna składa się z piasku i linii, które są mieszane w stosunku od 1 piasku do 3 wapna objętościowo. Ta mieszanka służy nie tylko do wykonywania podkładów, ale również do wykończenia. Tynk wapienny może się kurczyć po wyschnięciu. Dlatego kiedyś na 1 m2 dodawało się sierść zwierzęcą o masie około 5 kg, aby uniknąć pękania i kurczenia się tynku wapiennego. Tynk wapienny można wykorzystać do renowacji i odbudowy starożytnych budowli.
Tynk cementowy
Szary proszek cementu miesza się z wodą w stosunku 1 cementu do 3 lub 4 czystego umytego piasku objętościowo jako podkład pod twarde podłoże, na przykład ściany z cegieł i ścianki działowe. Mieszanka piasku i cementu może być plastyczna i wymagać doświadczonej i wykwalifikowanych pracowników, plastyfikator lub wapno dodaje się do mieszanki zwykle w stosunku objętościowym 1 cementu: 0,25 wapna: 3 piasku lub 1 cementu do 4 piasku z plastyfikatorem. Plastyfikator jest płynem, który dodaje się do mieszaniny, aby ułatwić rozprowadzanie tynku na powierzchni.
Powierzchnia docelowa - aplikacja tynku
Rodzaj tynku i jego zastosowanie różnią się w zależności od powierzchni ściany lub sufitu, które mają być otynkowane. Cegły lub bloki o chropowatych i litych powierzchniach mają mechaniczną przyczepność, więc tynk łatwiej aplikować na takie powierzchnie. Tłoczone maszynowo cegły o dużej gęstości i gładkich powierzchniach pochłaniają odpowiednią ilość wody, która pomoże "przykleić" tynki do powierzchni. Stopień wchłaniania wody przez gęste, gładkie cegły, które pomagają w przyleganiu tynku, nazywa się ssaniem.
Bloki produkowane z lekkiego betonu mają duże ssania, które uniemożliwiają prawidłowe przymocowanie tynków do powierzchni. Dlatego zaleca się zmniejszenie stopnia absorpcji wody przez płynny podkład lub rozpylanie wody przed tynkowaniem.
Istnieją dwa różne rozwiązania dla powierzchni o niskim ssaniu: środek wiążący PVA i środek wiążący polimer. W pierwszym sposobie octan poliwinylu jest szczotkowany na powierzchni, a tynk jest nakładany, gdy PVA jest nadal lepki, co tworzy wiązanie. W tym ostatnim, powierzchnie są obrabiane przez połączenie piasku krzemionkowego i polimeru, a wiązanie zapewnia ziarno piasku krzemionkowego po wysuszeniu polimeru.
Istnieją różne rodzaje kątowników i ograniczników ze stali ocynkowanej, które są produkowane z myślem o zastosowaniu z tynkiem i płytami gipsowo-kartonowymi jako zbrojenia kątowego i oporowego. Kątowniki stosuje się na styku tynku od ściany do sufitu i tynku z innymi materiałami. Stal ocynkowana wykorzystywana jako kątowniki do tworzenia doskonałych wykończeń na połączeniach tynku z innym materiałem pod kątem, wokół okien i drzwi oraz listew, jak pokazano na rycinie 2.
Rysunek 2: Metalowe kątowniki i ograniczniki do tynków
Tynki stosowane na zewnątrz
Zasadniczo zakłada się, że zewnętrzna powierzchnia budynków zbudowanych z bloków betonowych lub glinianych nie jest estetyczna i nie zapewnia atrakcyjnego wyglądu. Dlatego zewnętrzne powierzchnie są zmieniane i pokrywane przez dwie lub trzy warstwy wapna lub cementu zmieszane z naturalnym kruszywem i wykończone do pożądanej tekstury lub gładkiej powierzchni. Ponadto tynkowanie elewacji poprawia i zwiększa odporność ściany na penetrację opadów deszczu. Ponadto tynkowanie zewnętrzne opiera się na silnym wiązaniu z podłożem, zastosowanych mieszaninach i wykończeniu powierzchni.