Ubytek w tynku

Naprawa ubytków i uszkodzeń w tynku


1. Zidentyfikuj problem

Rodzaj uszkodzenia należy określić przed rozpoczęciem naprawy. W ten sposób można zastosować najodpowiedniejszą technikę i sprzęt do naprawy uszkodzeń i osiągnąć najlepszy wynik. Tabela 1 przedstawia rodzaje problemów ze ścianami gipsowymi i ich przyczyny.

Typowe problemy ze ścianami otynkowanymi Przyczyna problemu ściany otynkowanej
Pęknięcia rozwarstwione pęknięcia o strukturze włosa - tynk pęka z powodu parowania wody, odrywa się od listwy za nim, oraz z powodu osiadania budynku.
Uszkodzenia aktywność w domu jak uszkodzenie spowodowane przesunięciem mebla
Pęcherze niewłaściwe gaszenie cząstek wapna w tynku
Łuszczenie się słaba związanie
Odbarwienie wyciek wody

2. Ustawienie rusztowania

Rusztowanie jest wymagane do prawidłowego wykonania prac naprawczych ( tynkowanie ), należy je wznieść. Drabinę można również zastosować zamiast rusztowań, jeśli praca może być wykonana bezpiecznie w ten sposób.

3. Środek ochronny

Drzwi, okna, podłogi, meble i inne części budynku należy zabezpieczyć przed ubrudzeniem zaprawą.

4. Usuwanie starego tynku

Najpierw usuwa się zaprawę, w której tynk pękał, kruszył się lub odpada po delikatnym stuknięciu w powierzchnię. Tynk należy wyciąć w kwadratowy lub prostokątny kształt w miejscu, w którym konieczna jest naprawa. Krawędzie ciętego tynku wykonuje się pod nacięciem, aby zapewnić schludne połączenie.


5. Przygotowanie powierzchni

Połączenia murów, które są odsłonięte po usunięciu starego tynku, są wyrabiane na minimalną głębokość 10 mm w przypadku cegieł i 20 mm w przypadku kamienia. "Grabienie" odbywa się równomiernie za pomocą odpowiedniego narzędzia, a luźna zaprawa jest odpylana. Następnie powierzchnia jest dokładnie myta wodą i utrzymywana w stanie wilgotnym do momentu rozpoczęcia tynkowania. W przypadku powierzchni betonowych stary tynk jest dokładnie szorowany szczotkami drucianymi po wycięciu tynku, a wgłębienie oznaczone powierzchnią jest szorstkie przez szczotkowanie druciane, a cały powstały kurz i luźne cząstki są usuwane. Powierzchnia jest myta, czyszczona i utrzymywana w stanie wilgotnym do momentu rozpoczęcia tynkowania.

Ubytek w tynku na ścianie

6. Aplikacja tynku

Stosuje się zaprawę z określonej mieszanki, takiej jak 1: 4 lub 1: 6, z dobrej jakości piaskiem tynkarskim. Po nałożeniu tynku na powierzchnię wykonuje się wykańczanie tynku w celu dopasowania do starego tynku otaczającego.

7. Utwardzanie tynku

Utwardzanie tynku jest konieczne, aby zapobiec pękaniu. Należy to robić przez co najmniej 3 dni w regularnych odstępach czasu.

Stary tynk na ścianie

8. Wykończenie tynku

Po dokładnym utwardzeniu i wysuszeniu tynku powierzchnia jest następnie pomalowana kolorem otaczającego obszaru.