Szare płytki ceramiczne

Układanie płytek ceramicznych

Układanie płytek ceramicznych jest łatwe dzięki nowoczesnym, szybkowiążącym masom uszczelniającym, uszczelniaczom i zaprawie. Niezależnie od wybranego stylu i rozmiaru zasady są takie same. Zanim zaczniesz, będziesz potrzebować młotka, sznurka traserskiego, poziomicy, piły szablastej z ostrzem z węglika spiekanego (pomocna, ale niekonieczna), gumowych rękawic, masy uszczelniającej do płytek, uszczelniacza do płytek, płytek, nakładki na krawędź i dwóch zewnętrznych narożników do ceramiki płytki oraz pałeczkę do mieszania farby lub starą szczoteczkę do zębów do wciskania zaprawy głęboko w spoiny płytek. Możesz również wypożyczyć lub kupić kielnię rowkową, obcęgi do płytek, przecinarkę do płytek i gumową ściągaczkę.

Sprawdź ściany. Muszą być gładkie i wolne od luźnego tynku, kurzu lub łuszczącej się farby. Przeczytaj instrukcje dotyczące mastyksu; na nowym tynku lub niewykończonej płycie gipsowo-kartonowej może być konieczne zagruntowanie.

Układanie płytek ceramicznych

Ułożone płytki ceramiczne

 1. Zacznij od tylnej ściany (ściana naprzeciwko końca wanny z kranem). Za pomocą poziomicy narysuj pionową linię od zewnętrznej krawędzi wanny tak wysoko, jak chcesz, aby płytki sięgały na ścianie. Sprawdź poziom wanny: Jeśli jedna strona jest wyższa lub niższa o więcej niż 3 mm, wyreguluj początkowy rząd płytek.
 2. Tymczasowo umieść początkowy rząd płytek (zacznij od płytki krawędziowej) wzdłuż górnej krawędzi wanny. Płytka obok ściany narożnej będzie musiała zostać przycięta, aby pasowała. Delikatnie wyreguluj bieg, aby nie mniej niż pół płytki trzeba było przyciąć. Usuń płytkę.
 3. Rozprowadź tyle mastyksu wzdłuż ściany wanny, ile będziesz w stanie pokryć płytkami w ciągu pół godziny. W miarę postępów rozprowadzaj więcej mastyksu w razie potrzeby.
 4. Umieść pierwszy rząd płytek na miejscu. Popchnij każdą płytkę lekkim ruchem skręcającym, aby rozprowadzić mastyk, ale nie przesuwaj płytki, ponieważ spowoduje to uniesienie się masy uszczelniającej w linii fugi. Pozostaw odstęp 3 mm między wanną a pierwszym rzędem płytek. Plastikowe przekładki do płytek są dostępne w sklepach z płytkami i narzędziami.
 5. Umieść osłonę krawędzi i pierwsze dwie płytki następnego rzędu na miejscu. Następnie umieść osłonę krawędzi i pierwszą płytkę trzeciego rzędu na miejscu. Masz teraz początek wzoru schodów.
 6. Kontynuuj układanie płytek w układzie stopniowym, aż wszystkie płytki z wyjątkiem górnego rzędu będą na miejscu. Zakończ, umieszczając rząd płytek zamykających wzdłuż górnej krawędzi obszaru wyłożonego kafelkami, zaczynając od zewnętrznego narożnika.
 7. Umieść płytki na długiej ścianie w taki sam sposób, jak schodki. Zacznij od tymczasowego umieszczenia rzędu wzdłuż górnej części wanny, aby określić, ile należy przyciąć z płytki. Rozłóż mastyk tak jak na pierwszej ścianie i ułóż rząd płytek wzdłuż krawędzi wanny. Następnie umieść płytki z następnych dwóch rzędów, aby rozpocząć układ schodkowy. Wypełnij resztę ściany i zakończ górę rzędem płytek zamykających.
 8. Procedura dla ściany baterii jest taka sama, jak dla pozostałych dwóch ścian. Użyj piły szablastej wyposażonej w ostrze z węglika spiekanego lub użyj szczypiec do płytek, aby wyciąć otwory na wylewkę, krany i ramię prysznica. Otwory nie muszą być dokładne, ponieważ chromowane pierścienie ozdobne (rozety) zakryją drobne niedoskonałości.
 9. Usuń nadmiar masy uszczelniającej i wyczyść narzędzia. Pozostaw mastyk na co najmniej 24 godziny do całkowitego wyschnięcia.
Teraz czas na fugowanie tych płytek.

Fugowanie płytek ceramicznych

Fugowanie płytek

Fugę można nakładać na ceramikę po całkowitym wyschnięciu masy uszczelniającej. Fugowanie płytek ceramicznych:

 1. Zaprawę wymieszać na kremową konsystencję i odstawić. Zwilż płytki, aby nie usuwały wilgoci z fugi. Załóż rękawiczki i rozprowadź zaprawę równomiernie na połowie tylnej ściany, a następnie użyj gumowej ściągaczki, aby dobrze wmasować fugę w płytkę. Zetrzyj nadmiar wilgotną gąbką.
 2. Za pomocą tępego patyczka wciśnij zaprawę głęboko w spoiny płytek. Usuń nadmiar zaprawy gąbką i kontynuuj w ten sam sposób dla pozostałej powierzchni.
 3. Pozostaw fugę do wyschnięcia na noc. Wypoleruj cienką warstwę zaprawy, która wyschła na płytce. Ułóż kulkę uszczelki wanny wokół szczeliny 3 mm między wanną a pierwszym rzędem płytek. Jeśli wokół okna masz kafelki, pamiętaj, aby dokładnie je uszczelnić.
 4. Nałóż uszczelniacz fug zgodnie z zaleceniami producenta.
Po przeczytaniu instrukcji zawartych w tym artykule możesz już przeprowadzić remont łazienki .