Wykończenia wnętrz

Pomysły na wykończenia wnętrz

Wykończenie wnętrza domu / mieszkania to ostatni etap budowy lub przebudowy. Wybierz z wyprzedzeniem kierunek stylu, którego potrzebujesz, aby móc odebrać niezbędne materiały, a także przeprowadzić prace przygotowawcze. Podczas prac wewnętrznych należy wziąć pod uwagę właściwości materiału, który został użyty podczas budowy. Należy także szczegółowo zapoznać się z metodologią postępowania z poszczególnymi materiałami oraz z możliwymi wariacjami wykończeń. Różne materiały budowlane pozwalają na wykorzystanie ich na różne sposoby Dekorację wnętrz można wykonać dopiero po wykonaniu podłoża, zamontowaniu okablowania elektrycznego, ułożeniu instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych. Lista prac wykończeniowych przy aranżacji wnętrz obejmuje: szpachlowanie i tynk
malowanie i tapetowanie domu;
układanie płytek i podłogi.

Dekoracja sufitu

Belki na suficie

Prace naprawcze najlepiej rozpocząć od sufitu, ponieważ podczas procesu można zepsuć podłogę lub zabrudzić ściany. Wykończenie sufitu jest uważane za najtrudniejsze ze względu na niedogodności związane z nakładaniem materiałów, ale nawet początkujący może sobie z tym poradzić. Właściciel może wybierać spośród szerokiej gamy materiałów wykończeniowych. Ponadto projektanci zawsze wymyślają coś nowego i oryginalnego. Popularne opcje wykończenia to sufity napinane lub podwieszane, malowanie lub wybielanie, tapetowanie sufitu. Początkowo należy wyrównać powierzchnię tynkiem i szpachlówką, namaczając sufit podkładem, po czym można nałożyć ostateczną powłokę.

Podwieszane sufity

Sufit podwieszany

Początkowo musisz stworzyć konstrukcję, zmontować ją i przymocować do sufitu. Za pomocą takich sufitów można stworzyć złożoną strukturę oświetlenia, a także stworzyć wielopoziomowy sufit. Podłoże w postaci konstrukcji należy zaszpachlować i pomalować lub okleić tapetą. Wadą tego typu sufitu jest to, że zmniejsza wysokość pomieszczenia, zajmując cenną przestrzeń życiową.

Sufit napinany

Sufit napinany

Konstrukcja takiego sufitu może również ukryć zakładkę, dając dostęp do różnych opcji oświetlenia. Konstrukcja musi być przymocowana bezpośrednio do ścian. Za pomocą sufitów napinanych możesz stworzyć niepowtarzalny projekt. Ponieważ istnieje szeroki wybór, sufity można urozmaicić nadrukiem lub wzorem. Możesz także zastosować kombinację sufitów podwieszanych i napinanych. Projekt wygląda jak profil ze specjalnym mechanizmem na zatrzask, który jest montowany na obwodzie pomieszczenia. Montaż sufitów napinanych należy powierzyć profesjonalistom.

Tapetowanie

Kolorowa tapeta

Oklejanie sufitu tapetą to opcja budżetowa, która jednak pozwala stworzyć ciekawy projekt. Wykończenie jest uważane za dość trudne do wykonania, ponieważ będzie wymagało umiejętności i sprzętu. Co więcej, zrobienie tego samemu jest prawie niemożliwe. Do dekoracji można użyć tylko płynnej lub specjalnej tapety sufitowej. Stosowanie tapety winylowej jest surowo wzbronione, a dobór koloru tapety mile zaskoczy każdego wymagającego właściciela domu.

Bielenie i malowanie

Biały pokój

Ta wersja wykończenia sufitu jest znana każdemu. Jest to najłatwiejsza opcja do wdrożenia. Do wykończenia pracy nie potrzebujesz wiedzy ani specjalnych umiejętności. Możesz sam wybielić lub pomalować. Zaletą jest niski koszt pracy i jej prostota. Do wybielania użyj wapna, a do malowania możesz wybrać dowolną odpowiednią farbę, gama kolorów jest nieograniczona.

Dekoracja ścienna

Biały pokój

Po wykonaniu sufitu można przejść do kolejnego etapu - dekoracji ścian wewnątrz domu. Tutaj gama materiałów budowlanych jest zadziwiająca, ponieważ istnieje wiele opcji. Wybór materiałów zależy bezpośrednio od koncepcji stylistycznej pomieszczenia i opracowanego wcześniej projektu. Wśród popularnych opcji należy wymienić tapetę, płytki ceramiczne, kamień (naturalny i sztuczny), tynk dekoracyjny, płytę gipsowo-kartonową lub zwykłe malowanie ścian .

Ogólnie można powiedzieć, że wykończenie ścian jest nieco prostsze niż wykończenie sufitów. Jednak w tym przypadku mogą być również wymagane specjalne umiejętności do pracy z narzędziami. Generalnie dla wszystkich materiałów jest jeden główny warunek - przed nałożeniem warstwy wykończeniowej należy zadbać o to, aby ściany były idealnie gładkie, a wszelkie nierówności usunięte tynkiem i / lub szpachlą.

Wybierając materiał, należy wziąć pod uwagę styl pomieszczenia, a także materiał, z którego wykonany jest dom. Na przykład w łazience lepiej jest preferować płytki ceramiczne, które są łatwe w utrzymaniu, są odporne na wilgoć i zmiany temperatury. W sypialni najlepszą opcją byłaby tapeta, tynk dekoracyjny lub płyta gipsowo-kartonowa. Najważniejsze jest to, że użyte materiały są ze sobą łączone, tworzą jeden obraz i mogą służyć przez długi czas. Ogólnie można zauważyć, że do wykończenia ścian i sufitów można użyć identycznych materiałów. Wyjątkiem będą płytki ceramiczne i kamień (naturalny lub sztuczny), które nie są używane do wykańczania sufitów ze względu na ich znaczną wagę.

Wykończenie podłogi

Wykończenie podłogi

Główne prace związane z wykończeniem posadzki wykonano podczas tworzenia podmurówki, ostateczne prace wewnętrzne najlepiej wykonać na końcu projektu wnętrza. Wybór podłogi zależy od rodzaju budynku. Na przykład w domu murowanym z betonowymi podłogami nie ma ograniczeń w wyborze materiału. Można tu użyć zarówno płytek ceramicznych, jak i parkietu lub dowolnego innego materiału. Jeśli dom i podłogi są wykonane z drewna, najlepiej użyć desek, laminatu, parkietu lub linoleum. Nie należy używać płytek ceramicznych, kamienia i podobnych materiałów. Ograniczenie wynika z faktu, że konstrukcja drewnianej podłogi ma swoje własne cechy. W razie potrzeby płytki ceramiczne z systemem ciepłej podłogi można układać na drewnianej podłodze, ale nie ma gwarancji, że podłoga nie zostanie zniekształcona. Również niezawodność, żywotność takiej podłogi może stanąc pod dużym znakiem zapytania.

Funkcje wykończenia

Malowanie ściany

Wykończenie łazienki, kuchni czy toalety wymaga większej uwagi przy doborze materiałów. Do wykończenia tych pomieszczeń konieczne jest użycie materiałów odpornych na zmiany temperatury i podwyższony poziom wilgotności. Z tego powodu zaleca się stosowanie farb akrylowych do sufitów; najlepiej zastosować płytki ceramiczne, panele ścienne lub zwykłe malowanie ścian. Podłogę najlepiej wykończyć płytkami, kamieniem lub linoleum. Nie ma ograniczeń materiałowych dotyczących dekoracji salonu lub sypialni, ale to tutaj człowiek spędza większość czasu. Dlatego lepiej jest tutaj użyć naturalnych materiałów.

Dekoracja przedpokoju to część specjalna, do której podejście powinno być jak najdokładniejsze. Pomieszczenie to znajduje się w bliskiej odległości od zewnątrz, więc należy wziąć to pod uwagę przy wyborze materiałów. Najlepiej preferować materiały o dużej odporności na wilgoć, muszą być odporne na nagłe zmiany temperatury, powinny być łatwe do czyszczenia po zabrudzeniu. Również na korytarzu należy zwrócić uwagę na izolację cieplną, która musi być wysokiej jakości.