wewnętrzne okładziny ścienne, panele ścienne, boazeria, sklejka, wykończenia wnętrz, ściany w środku, ściany wewnątrz
Wewnętrzne okładziny ścienne - rodzaje i zastosowanie
Kiedy dom zostanie uznany za znajdujący się w fazie ukończenia / zamknięcia, można rozpocząć pracę nad wyposażeniem wewnętrznych przestrzeni, w tym wewnętrznych okładzin ściennych lub okładzin ściennych. Powszechnie stosowana jest płyta gipsowo-kartonowa do wyłożenia ścian domów mieszkalnych i mieszkań. Płyta gipsowo-kartonowa to bardzo ciężki produkt, potrzeba dwóch osób do przytrzymania i przymocowania arkuszy. Montaż płyt gipsowo-kartonowych odbywa się bezpośrednio do wnętrza słupka (drewna lub stali), ścian z cegły i betonu, a sposób mocowania może się różnić. W przypadku budynków mieszkalnych wybór wewnętrznych okładzin ściennych jest ograniczony jedynie Twoją wyobraźnią. Twoje ściany wewnątrz Twojego domu lub mieszkania mogą być wykończone: panelami 3D, płytami gipsowo-kartonowymi, płytami drewnianymi, panelami drewnianymi, panelami ze sklejki, formowanym betonem lub specjalnymi falistymi arkuszami. Ale wybór zwykle zależy od tego, jaki masz styl domu, jaki wygląd chcesz osiągnąć i w jaki sposób chcesz poradzić sobie z połączeniem okładziny ściennej z sufitem.
Płyty kartonowo - gipsowe
Płyta gipsowo - kartonowa jest dostępna w każdym sklepie ze sprzętem specjalizującym się w materiałach budowlanych i jest wytwarzana nieco inaczej przez różne firmy. Ten produkt arkuszowy to płyta warstwowa z kartonem na zewnątrz i rdzeniem z gipsu gipsowego. Jest to najczęściej stosowana spośród dostępnych okładzin ściennych i sufitowych w Polsce. Wynika to z jego plastycznej powierzchni, dzięki czemu mocowanie do innych produktów i zmiany na jej powierzchni są stosunkowo łatwe. Wszelkie połączenia, szczeliny i otwory są albo wypełniane gipsową „szpachlą”, albo klejone i otynkowane. Następnie jest szlifowane, aby stworzyć idealną, gładką i bezszwową powierzchnię.
Prostość ścian gipsowych jest tak dobra, jak rama, do której jest przymocowana. Należy zastosować prostą krawędź, aby sprawdzić, czy profile są w jednej linii i czy w razie potrzeby nie należy czegoś poprawić. Wszystkie powierzchnie powinny być czyste i suche. Grubość płyty zależy od odległości między słupkami lub elementami sufitowymi, ale ogólnie wynosi 10 lub 13 mm dla ścian i 10 mm dla sufitów. W przypadku sufitu z profilami co 600 mm należy zastosować specjalną lekką płytę gipsowo-kartonową do sufitów o właściwościach antyspadkowych. Do ścian w obszarach mokrych nie stosuje się płyt gipsowo-kartonowych i wymagana jest płyta z cementu z dodatkiem włókien. Specjalną akustyczną płytę gipsowo-kartonową można kupić i zastosować tam, gdzie wymagana jest izolacja akustyczna w obszarach takich jak wspólna ściana między sypialnią a salonem lub sypialnią i łazienką.
Ważna wskazówka
Bardzo trudno jest uzyskać całkowicie płaską powierzchnię na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych. Może wyglądać płasko gołym okiem, ale miejsca, w których stykają się płyty gipsowo-kartonowe, wyróżniają się nieco wyżej ze względu na konieczne zastosowanie taśmy tynkarskiej i gipsu do zakrycia połączeń. Ta metoda instalacji okazuje się problemem, gdy ludzie wybierają oświetlenie, które podkreśla ścianę. Pewne rodzaje oświetlenia sprawią, że standardowa ściana wykończeniowa będzie wyglądać jak źle wykończona powierzchnia i nie będzie to spowodowane wadami tynków. Można wyszczególnić pewne poziomy wykończeń i powinny one być omówione przed rozpoczęciem pracy. Pamiętaj - im wyższy standard wykończenia, tym droższe będzie wykonanie.
- Najwyższy poziom wykończenia - dla powierzchni o wysokim połysku i powierzchni, które będą miały oświetlenie podkreślające płaszczyzne danej powierzchni
- Wysoki poziom wykończenia - do powierzchni o wysokim połysku lub posiadających oświetlenie podkreślające płaszczyzne danej powierzchni
- Standardowy poziom wykończenia - do standardowych zastosowań domowych, jeśli nie podano innego poziomu wykończenia
Boazeria
Drewniane deski - montaż boazerii - mogą być pożądaną alternatywą dla tradycyjnych płyt gipsowo-kartonowych, ale są droższe i niełatwe w montażu. Deski drewniane będą tak proste, jak listwy, do których są przymocowane. Wymagają również ognioodpornego papieru pakowego do układania między deskami. Prefabrykowane deski drewniane są dostępne z wypustem i rowkiem, co ułatwia mocowanie. Pochodzą one z różnych gatunków drewna. Jasne drewno (i takie, które nie ciemnieją z czasem) najlepiej nadają się do ciemnego drewna, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się mniejsze.
Ścienne panele drewniane
Prefabrykowane arkusze drewna, które wyglądają jak naturalne deski, są dostępne w różnych stylach, gatunkach i szerokościach drewna (81 mm, 106 mm, 131 mm szerokości). Niektóre panele drewniane są przeznaczone wyłącznie do malowania. Więc jeśli zamierzasz olejować drewno, przed zakupem upewnij się, że produkt będzie dobrze wyglądał w twojej aranżacji. Montaż paneli drewnianych jest ułątwiony dzięki obecności piór i wpustów. Panele drewniane stanowią opłacalną alternatywę dla desek z naturalnego drewna, a w odpowiedniej aranżacji mogą wyglądać bardzo dobrze.
Sklejka
Sklejka powinna być poważnym konkurentem dla alternatywnych rozwiązań biorąc pod uwagę, że jest to rozwiązanie ekologiczne. W pomieszczeniach w których jest zastosowana, czuje się nowoczesność, jest przyjemnie i ciepło. Sklejkę można bielić (nadtlenek wodoru i wodorotlenek sodu), poddawać obróbce szczeliwami na bazie oleju lub wody, aby poprawić jej naturalny wygląd, a nawet zabarwić. Każdy zabieg zwiększy połysk i rozjaśni jego wygląd. Sklejka występuje w różnych gatunkach, a panele należy dobierać ostrożnie, aby ich kolor i usłojenie były podobne.
Jeśli sklejka ma być przymocowana do ściany za pomocą rowka (linii cienia) między panelami, drewno pod rowkiem najlepiej jest pomalować na matowo czarny kolor. Połączenie między panelami, jeśli jest odsłonięte, musi mieć dokładnie taką samą szerokość; co czasami jest trudne, jeśli ściany nie są kwadratowe. Mocowanie arkuszy drewna do sufitów w ten sposób jest bardzo trudne, ponieważ ciężko pracuje z dużymi panelami nad głową (wymaga to 2 lub 3 osób). Alternatywnie linię można przymocować nad rowkiem. Ale ta metoda, szczególnie w przypadku połączeń ścian, może odwrócić uwagę od atrakcyjności, jaką zapewnia drewno przeplatające się z przestrzenią. (Jest to również staromodny sposób mocowania paneli).